Kolem druhé hodiny odpolední je prostor u tamního rybníčku téměř zaplněný. Diváky neodrazuje ani sobotní dusné počasí. Nenechají si totiž ujít devátý ročník závodu traktorů a plkačů. „Taková akce není jen tak leckde,“ těší se čestný host z Ratíškovic, senátorka Anna Hubáčková. Sama se zkouší posadit na naleštěného červeného Zetora starého jednašedesát let.

Mezi diváky čeká na zahájení také Radek Milan z Josefova. „Bývá to tady dobré,“ vysvětluje s tím, že přichází podpořit Tadeáše Bohůna. Ten loni skončil v dětské kategorii smolně druhý. „Letos bych chtěl vyhrát,“ říká ambiciózně mladý kolař z Dolních Bojanovic.

Na start přijíždí mezitím kuriozita letošního ročníku – obrněný transportér – a řadí se vedle zemědělských ořů. „Každý ročník je ozvláštněný nějakým speciálním vozidlem. V minulosti jsme tady měli kombajn nebo upravený vysokozdvižný vozík,“ usmívá se Pospíšil, zatímco přicházejí další účastníci. „Nejvíce závodníků přijelo předloni, kdy jsme zavedli kategorii babet. Přihlásilo se tehdy čtyřiačtyřicet čtyři,“ vysvětluje starosta, který současně moderuje akci a navádí příchozí traktoristy ke stolu s registračními čísly. „Většina účastníků bývá domácích a zbytek z okolí, jezdí sem z Podivína, Poddvorovska, Moravské Nové Vsi, Lužic, Prušánek,“ vyjmenovává s tím, že nejstarší stroje jsou zde z padesátých let a jsou plně funkční. „Trať není nijak jezdecky složitá, nechceme, aby se někdo zranil. Je to spíš recese,“ uzavírá s tím, že díky letošnímu suchu má být jízda bez potíží.

Předvojem ve zkušební jízdě je obecní traktor zvaný Josef II. Antonio ovládaný zkušenou rukou řidiče Romana Šedi. „Původně jsem jezdil jako Safetycar, bohužel mé autíčko se mi rozbilo a neměl jsem ještě čas ho opravit. Letos tak pojedu na obecním traktoru a budu na něm také závodit,“ vysvětluje domácí jezdec.

Ten nakonec v kategorii továrních strojů na více než tříkilometrové trati vítězí s časem 9:41 minuty. „Jsou tady i dravci, co jezdí po dvou kolech v poslední zatáčce,“ láká závodník a pořadatel v jedné osobě.

Kromě něj se závodu nakonec účastní dalších osmadvacet borců v pěti kategoriích a čtyři kategorie organizátoři přichystali pro děti. S nejlepším výsledkem z celého závodu u traktorů a plkačů vyhrál Rostislav Svačina se strojem s názvem Patriot. Ten okruh zdolal v čase 5:45.

Barbora Turek Lahová

Plkač Trophy Cup 2019 – výsledky

Byla udělena cena pro nejlepší Safety car, získal ji Roman Šeďa.

Byla udělena cena nejlepší činovník depa, získala ji Lenka Rebendová.

Byla udělena cena nejlepší konstruktér, získal ji závodník a konstruktér Tomáš Pospíšil.

Byla udělena cena nejlepší mechanik, získal ji závodník a mechanik Luboš Koliba.

Byla udělena cena starosty mistra Plkač Trophy Cup 2019 za výdrž a snahu dojet, získal ji závodník Ondřej Šeďa.

Byla udělena cena starosty dobré vůle, získal ji závodník Antonín Hanák

Do kategorie II. Plkač vinný tú se letos nikdo nepřihlásil.

Umístění na stupních vítězů v kategoriích:

I. Plkač vinný uan – 1. Roman Šeďa (stroj Josef II. Antonio) 2. Lukáš Salajka (stroj Salajka-rychlost) 3. Jiří Vaculík (stroj TerraVari)

III. Plkač vinný free – 1. Rostislav Svačina (stroj Patriot) 2. Tomáš Pospíšil (stroj Jawator) 3. Václav Šůrek (stroj Pašík)

IV. Traktor veterán – 1. Martin Tomaštík (stroj Bohouš 25) 2. Luboš Koliba (stroj Řádek 25) 3. Radek Škodík (stroj Bedřich 25)

V. Traktor skoronovic – 1. Robert Čížek (stroj Fendt) 2. Antonín Hanák (stroj Super) 3. Martin Straka (stroj Tátoš)

VI. Fechtl babette – 1. Libor Holický (stroj Prckolet) 2. Jiří Hasil (stroj Stadion S22) 3. Michal Rampáček (stroj Kozí dech)

Výsledky v dětských kategoriích:

I. Plkač kindr uan – 1. Lilianka Turečková, 2. Štěpánek Bravenec, 3. Terezka Bravencová

II. Plkač kindr tú – 1. Kájík Ševčík, 2. Mikulášek Novák, 3. Floriánek Hasil

III. Plkač kindr free – 1. Toník Hanák, 2. Karolínka Bravencová, 3. Paťka Klvačová

IV. Plkač kindr fór – 1. Tadeáš Bohůn, 2. Tomáš Zelinka, 3. Ondřej Klubus