O pojmenování ulice po Josefu Somrovi rozhodovali zastupitelé na svém posledním jednání. „Zastupitelé návrh jednohlasně podpořili. Jožka Somr byl nejen výborným divadelním a filmovým hercem, ale především skvělým člověkem a hrdým vracovským patriotem. Jsem přesvědčen o tom, že by měl radost z toho, že se jeho milovaný Vracov rozrůstá a stěhují se sem lidé i z širokého okolí,“ uvedl starosta města Petr Fridrich.

Jde o ulici v lokalitě Olšíčka, kde má v první etapě v příštích několika málo letech vyrůst téměř padesát rodinných domů. Zatím je tam k vidění první z nich.

Josef Somr.
VIDEO: Herecká legenda Josef Somr má hrob v rodném Vracově, společně s rodiči

Na pojmenování ulice se zastupitelé shodli necelý rok po úmrtí Josefa Somra. Zemřel loni 16. října ve věku osmaosmdesáti let. Do hereckého nebe tak odešla legenda i čestný občan města Vracova.

„Nová ulice nesoucí jméno Josefa Somra by samozřejmě nemohla dostat svůj název bez souhlasu Jožkovy nejbližší pozůstalé rodiny, které bych chtěl za jejich vstřícný a laskavý přístup velmi poděkovat,“ připomněl starosta.

Vracovská volba se zamlouvá i odborníkovi na názvosloví ulic a náměstí moravských měst Davidu Vaculíkovi.

„Pojmenování po Josefu Somrovi je vhodné zejména vzhledem k tomu, že jde o rodáka a čestného občana města. Častější pojmenovávají ulici po osobnosti až s odstupem dvaceti a více let od její úmrtí, ale na druhé straně hraje svoji roli také to, aby vzpomínka na ni byla ještě živá,“ vyjádřil se Vaculík.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Souhlas s pojmenování po slavném rodákovi je slyšet i mezi obyvateli Vracova. „Je to v pořádku. Jsem rád, že Jožka bude mít takovou památku. Měli jsme blízké vazby, tykali jsme si,“ řekl Jiří Kudlík starší. Dlouholetý fotbalový funkcionář připomněl i to, že Josef Somr nastupoval v dresu Vracova jako gólman.

Josef Somr ale především ztvárnil přibližně 170 postav ve filmu a mnoho dalších rolí na divadelních scénách. V paměti diváků zůstává například coby výpravčí Hubička v oscarových Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzla nebo jako Servác v pohádce Tři veteráni. Podmanivým a nezaměnitelným hlasem si získal i posluchače rozhlasu.