„Babička se o sebe stále postará a pomáhá nám s vařením. Včera a předevčírem vařila dokonce sama, protože já jsem už chodila kolem zařizování oslavy,“ řekla její dcera Dagmar Lysá. Vyučená švadlena dokonce ještě před pár dny zasedla k šicímu stroji a sama si zkrátila sukni.

Juliana Vašíčková se narodila 8. května 1903 manželům Maršálkovým. V České republice jsou jen dva lidé, kteří mají letopočet v rodném listu ještě o rok nižší. Žena z Jihočeského kraje a muž z kraj olomouckého.

Dnes už nejslavnější celebrita z Prušánek trávila v únoru osm dnů v hodonínské nemocnici. „Byla velice spokojená, pochvalovala si péči a sestřičky si ji dokonce fotili. Říkali, že takového pacienta už tam mít nebudou,“ prozradila její dcera.

A jaký má Juliana Vašíčková recept na dlouhověkost? Současné mladé ženy snad potěší, že se nijak nehrnula do vdávání ani do mateřských povinností. Svého muže Ferdinanda Vašíčka si vzala v roce 1938 a obě své dcery, Marii a Dagmar, přivedla na svět v době druhé světové války, tedy kolem své čtyřicítky.

O děti se ale starala už v mládí. Byla totiž nejstarší z deseti sourozenců. Dnes jí zbyla jen nejmladší sestra Marie Košutková.

„Neměla jsem žádné vážné nemoci a byla jsem velice čilé dítě. Lozila jsem po stromech jako kluk a dokonce jsem se vyšplhala na májku,“ vzpomíná na své dětství.

Život ovšem nijak jednoduchý neměla. Nejhorší časy pamatuje v době první světové války, kdy její otec narukoval do armády a ona sama putovala pro pytel brambor až do sedmdesát kilometrů vzdáleného Zlína. Později se ve Vídni vyučila švadlenou. Pak pracovala v obchodě, kde se také seznámila se svým manželem. Na stejném místě pracovala i po znárodnění krámku až do důchodu, do něhož odešla ve svých dvaašedesáti letech.

Dnes žije v domku se svým zetěm a dcerou Dagmar Lysou, která se o ni obětavě stará. Má čtyři vnuky a dvě pravnoučata, mladší Anička se narodila teprve před rokem o sto pět let později než její prababička. Juliana Vašíčková se asi nejvíc těší právě na oslavy svých narozenin, kde se setkává se všemi svými potomky.