U příležitosti letošní 160. výročí narození kněždubského rodáka připravila hodonínská galerie tentokrát komorní výstavu Joži Uprky. „Přiblíží poněkud opomíjenou část jeho tvorby. Uprkovo grafické dílo již před lety systematicky zpracoval profesor František Šantavý, který také shromáždil početný soubor Uprkových grafik, jež je základem vystavené kolekce,“ upozornila kurátorka Ilona Tunklová.

Expozici doplní další ukázky Uprkovy tvorby, jako jsou návrhy a realizace plakátů, soubory litografií a další tiskoviny. Rodák ze sousední Hroznové Lhoty František Šantavý byl lékař, biochemik, vysokoškolský pedagog a sběratel grafiky. Dílo Joži Uprky a jeho bratra, sochaře Franty navíc nabízí i stála expozice hodonínské galerie.

Starosta Hodonína Libor Střecha.
Starosta Hodonína k tornádu: Víme, že lidé chtějí zeleň zpátky co nejdřív

Ta kromě nové výstavy při jubileu Joži Uprky otevře ve středu večer i expozici Tiché tóny malířovy palety. Provede tvorbou Uprkova mladšího talentovaného kolegy Cyrila Mandela, který nešťastně zahynul už ve třiatřiceti letech. „Výstava představí díla jak z významných veřejných, tak i soukromých sbírek a doprovází ji monografie, jejíž součástí je i soupis autorova díla,“ doplnila kurátorka. Samostatná expozice věnovaná tomuto horňáckému malíři byla v hodonínské galerii naposled v roce 1965.

Slavnostní zahájení výstav je na pořadu ve středu 15. září v 18.30. O hudební doprovod se při vernisáži postará Horňácká muzika Petra Mičky. Výstavy budou k vidění do začátku ledna příštího roku.