O tom, že místní měli rádi své čtyřnohé přátele, napovídá zhruba před čtyřmi tisíci lety pohřbený pes, který byl velký zhruba jako zlatý retrívr.

Vznik samotného Josefova v blízkosti zaniklé vsi Kukvice je ale mnohem mladší. Jméno dali své obci kolonisté na počest osvícenského císaře Josefa II., který těsně před vznikem Josefova zrušil nevolnictví.

„Pokládáme ho za našeho zakladatele, protože jsme byli založeni k poctě Josefa II. Patřilo mu zdejší panství i s Hodonínem. Rozdal tady půdu chudým lidem a de facto z nich udělal zemany či svobodné pány, a na tu dobu bohaté zemědělce. Naše obec byla navíc první na území současné republiky, kde se nerobotovalo,“ přiblížil josefovský starosta Vojtěch Pospíšil. Právě před deseti lety byla v obci vystavěna socha Josefa II.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Problematické byly ale dlouho dobu cesty do okolních obcí. Až před padesáti lety se začalo s pracemi na desetiletí očekávané silnici do Dolních Bojanovic. V sousední obci měli totiž Josefovští v minulosti hřbitov i kostel.

Josefovským se v průběhu existence obce podařilo zajistit vlastní samosprávu, nejprve osamostatněním na Dolních Bojanovicích, následně na Prušánkách.

Kostel Všech svatých

Střediskem duchovního života je kostel Všech svatých, který stojí na návsí od roku 1877. Předcházela mu tady zvonice a kaple. Z kostela se nesly obcí tóny několika zvonů. Ty největší za války zneužila nejdříve rakousko-uherská armáda a pak i ta nacistická. Tak například 255 kilogramů vážící a v Budapešti ulitý zvon Jan – Rozalie zvonil v Josefově jen necelých devět let.

Sousoší stojí na kraji Josefova nedaleko silnice na Prušánky a je starší než samotná obec. Nechal ji postavit pastýř Jiří Straka v roce 1760 údajně z vděčnosti, že tomto místo podle pověsti našel zlatý poklad. Obec tuto pozdně barokní památku nechala loni i díky ministerstvu kultury opravit restaurátorem Josefem Krososkou z Bavor na Mikulovsku.

Dlouhou tradici má v katastru Josefova réva vinná. To symbolicky potvrzuje i obecní znak, v němž se nachází vinařský nůž. Rozsáhlý areál Josefovských bůd se otevírá u rozcestníku, od něj se v několika směrech nachází kolem sedmdesáti vinných sklepů.