Do obnovy alejí u cest se kromě silničářů pouštějí i obce. V posledních letech stromy přibyly třeba u silnic mezi Kozojídkami a Veselím nad Moravou nebo Hroznovou Lhotou a Žeravinami. Letos také u Tvarožné Lhoty. „Směrem na Strážnici jsme vysadili na tři sta ovocných stromů. Většina z nich byly trnky, asi třetina pak oskeruše," sdělil vedoucí provozu hodonínské Správy a údržby silnic (SÚS) Milan Macháček.

Stromořadí podél cest přitom byla v dřívějších dobách přirozená, z krajiny ale začala postupně mizet. „V dnešní době už nejde jen o jejich krajinotvornou funkci, ale i o životní prostředí. Nevysazujeme pouze stromy, ale i keře, které mají význam pro zvířata i pro ptactvo," uvedl vedoucí hodonínské oblasti SÚS Martin Bedrava

Jak také dodal, o místech, která mohou být nebezpečná pro řidiče, diskutují s policií. Hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník sdělil, že strážci zákona ročně řeší asi pět procent dopravních nehod, při nichž auto narazí do stromu. „Není tomu tak, že by byly právě stromy příčinou dopravní nehody. Zhoršují však její následky, a to jak v rozsahu zranění cestujících ve voze, tak i materiální škody na něm," vysvětlil mluvčí. Zároveň upozornil, že vždy nemusí jít pouze o místa, kde je vysazená alej. „Problémové mohou být také úseky, kde stojí stromy osamoceně," doplnil.

Sadí i obce

Hodonínská SÚS ročně investuje do obnovení starých a nemocných stromů přibližně tři sta tisíc korun. Několikakilometrové aleje, jako tomu bylo v případě Tvarožné Lhoty, ale vysazuje minimálně. „Nevím o tom, že bychom měli v regionu nějakou silnici, u které stromy vůbec nejsou," konstatoval Macháček.

Do zvelebování cest se proto pouštějí i obce. Například region Podluží letos vysadil na tisíc stromů. Řidiči na ně narazí například mezi Lužicemi a Josefovem. Z Josefova jsou nová stromořadí i směrem na Dolní Bojanovice.

„Stromy lemovaly cesty od nepaměti. Některé už ale byly suché, jiné vykácené. My je chceme do krajiny vrátit, a proto aleje obnovujeme," uvedl starosta Josefova, jenž je také členem regionu Podluží, Vojtěch Pospíšil. Skladbu stromů tvoří většinou trnky a ořešáky. „Vysazovali jsme ale i višně," poznamenal starosta.

A co bude s plody z nově vysazených stromů? Podle Bedravy silničáři ovoce prodávají. Lidé přijedou a mohou si ho vlastnoručně sklidit. Často si ale úrodu přivlastní, aniž by k tomu měli povolení. „Černý sběr ovoce řešíme často," připustil vedoucí oblasti. To region Podluží chce dát ovoce lidem. „Domluvili jsme se na tom, že všechny plody budou pro užitek místních," řekl Pospíšil.

Vysazovat další dřeviny mají v plánu i ve Tvarožné Lhotě. Podle místostarosty obce Víta Hrdouška chybí doplnit výsadbu u cyklostezky do Strážnice. „Zničili ji buď vandalové, či neopatrní zemědělci. Společně se Správou a údržbou silnic chceme také přidat stromy podél silnice z obce na Lučinu. Když bude dost sil, tak se pokusíme dosadit další část obnoveného lesa Dúbrava mezi Tvarožnou Lhotou a Strážnicí," vyjmenoval místostarosta.