Poklidné vnorovské vody se minulý týden rozvířily. Firma, která tu hodlá vystavět další pole plné slunečních kolektorů, porušila podle ekologických aktivistů zákon. Zřejmě proto, aby nepřišla o dotace na stavbu sluneční elektrárny, obešla ustanovení, podle kterého měla obec Vnorovy o vykácení několika vzrostlých stromů požádat. Stromy totiž lehly k zemi v době vegetačního klidu. A bez povolení. Přesto bude pokuta nejspíš minimální.

„Vyšetřovatel mi dnes ráno sdělil, že v tomto případě nedošlo k žádnému trestnému činu a spis se bude postupovat pouze k prošetření na Odbor životního prostředí ve Veselí nad Moravou,“ sdělil závěr bleskového policejního šetření mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Nepodařilo se totiž prokázat, kdo za kácením stromů vlastně stojí.

„Pokud by se jasně dokázalo, že je viníkem investor, hrozila by mu pokuta až půl milionu korun. V tomto případě zřejmě na sebe vinu převezme soukromý vlastník pozemku a firma bude z obliga,“ domnívá se Eva Frolcová z Odboru životního prostředí veselské radnice.

Jak říká, firma si byla zřejmě dobře vědomá, že by jí odbor kácení v době vegetačního klidu, kdy v korunách hnízdí ptáci, nepovolil. Projekt by se tím pozdržel o půl roku. A tak povolení jednoduše obešla.

„I tak udělená pokuta v nejhorším případě nepřesáhne víc než padesát tisíc korun,“ soudí Frolcová. Navíc má už neblahé zkušenosti s vymáháním takových sankcí z minulosti.

„My to investorovi nijak nedokážeme a pokud to vezme na sebe majitel pozemku, který jej pronajal k výstavbě elektrárny, může dostat pokutu na dolní hranici, což je deset tisíc,“ vysvětluje referentka, která teď bude celou věc na Odboru životního prostředí řešit.

To, že vzrostlé stromy musely jednoduše ustoupit podnikatelskému záměru, si myslí i Josef Dufek ze sdružení Ekoton. Poukazuje, že v době boomu slunečních elektráren se často dějí věci, které by se dít neměly.

„Nejde nám ani o výši pokuty. Chceme, aby si lidé uvědomili, jak to v tomto státě chodí, a že si tady svévolně může každý dělat, co chce,“ soudí Dufek. Ekologické sdružení, ve kterém je činný, už zvažuje oficiální stížnost na Inspekci životního prostředí.