Hodonínské kontaktní centrum pro drogově závislé má znovu problémy. Opakuje se totiž situace z loňského roku, kdy nedostalo peníze od Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Chybí mu tak asi půl milionu korun. Dotace je sice nenároková, ale v minulých letech tvořila jednu z hlavních položek rozpočtu zařízení.

„Rada vlády nám dávala 400 až 450 tisíc. Jestliže od nich nedostaneme dotaci, nedá nám peníze ani ministerstvo zdravotnictví, od něhož jsme ročně čerpali asi šedesát až sto tisíc,“ vyjmenoval chybějící příspěvky Václav Salajka, ředitel hodonínské charity, která K–centrum provozuje.

Běžný rozpočet K–áčka byl asi dva miliony korun. Teď mu čtvrtina chybí, což znamená, že místo čtyř pracovníků tu může charita zaměstnat jen tři. Kvůli tomu musela omezit provoz. Otevřeno má jen v pondělí, ve středu a v pátek. Zbývající dny musí uživatelé drog trávit jen na ulici, což není dobré pro ně, ani pro město.

„Půl milionu je pro nás obrovská částka. Pokud neseženeme peníze jinde, hrozí nám, že budeme muset K–áčko zavřít,“ řekla vedoucí centra Ilona Holečková.

Národní protidrogový koordinátor Kamil Kalina tvrdil už před rokem, že v okolí Hodonína je hodně malých K center, která nemají dostatečnou výkonnost. „V trojměstí Břeclav, Hodonín, Kyjov je alarmující stav, kterému říkáme bermudský trojúhelník,“ prohlásil Kalina loni s poukazem na to, že zdejší tři Káčka stojí hodně peněz.

Teď na dotaz pouze odpověděl, že situace je stále stejná.

Podobné problémy jako v Hodoníně měla v minulých letech také K–áčka v Břeclavi a Kyjově. Na zařízení hodonínské charity však padl „Černý Petr“ už podruhé. Mohlo by to znamenat jeho úplný konec.

„Opravdu se musíme zamyslet nad tím, jakým způsobem dál provoz K–áčka financovat. Tým lidí se tvoří dlouho. Ti musí absolvovat několikaleté náročné školení, a pokud nebudou mít dostatečné zázemí, mohou odejít jinam,“ míní ředitel oblastní charity Václav Salajka.

Jinam ovšem určitě neodejdou drogově závislí. Těžko lze předpokládat, že budou jezdit do Kyjova, nebo Břeclavi.

„Evidujeme 290 klientů, ale zaměřujeme se hlavně na problémové uživatele, kterých je asi o sto méně,“ vypočítala Ilona Holečková, podle níž má menší zařízení širší možnosti práce se závislými.

Hodonínská charita ovšem nemůže centrum zavřít, ani kdyby chtěla. Má na ně totiž vázaný projekt pojízdného K–áčka, na který čerpala dotace z evropských fondů. Projekt musí fungovat dva roky, jinak by charita musela peníze vrátit. Prostředky pro provoz Káčka proto musí shánět jinde.

„K–áčko určitě potřebujeme, protože Hodonín má pověst města, kde se vyrábí pervitin. V tomto zařízení se mohou osprchovat a vyprat si prádlo nejen drogově závislí, ale i alkoholici. Díky tomu se pak nebudou válet po městě,“ řekla místostarostka Hodonína Zuzana Domesová, podle které je město připraveno K–áčku finančně vypomoci.