„Každý rok pořádáme na podzim výlov rybníka Dvorský. Při té příležitosti lidem nabízíme i rybí speciality, především vyhlášeného kapra na zelenině. Připravujeme ale i smaženého pstruha či rybí karbanátky. Lidé se nás ale začali ptát, proč tyto speciality nabízíme jen jednou ročně. Proto nás napadlo postavit rybářskou baštu," uvedl ředitel společnosti Rybářství Hodonín Oldřich Pecha s tím, že firma zatím není ještě úplně rozhodnutá, jak přesně objekt využije.

Už nyní je ale jasné, že poslouží hlavně jako zázemí právě k podzimnímu výlovu rybníků. „Směrů je několik. Uvažujeme nad tím, že místo otevřeme jako jednoduché občerstvení přes sezonu a bude sloužit právě cyklistům a turistům, kterým nabídneme kvalitní ryby," zauvažoval Pecha.

Krásné prostředí

Podle něj je totiž místo unikátní především díky svému prostředí. Větší část budovy má být navíc postavená na sloupech a zasahovat do vodní hladiny.

Nápad vítá maminka Bohdana Křepinská, která si ráda zajde i na ryby. „Jezdíme na cyklovýlety. K rybníkům navíc vede i asfaltová cyklo stezka, takže se k nim můžu vydat i s kočárkem. Párkrát jsem už vyrazila i na soukromé rybníky, kde jsem si mohla rybu sama ulovit a poté mi ji v restauraci připravili. To by se mi líbilo i v Hodoníně," zamyslela se Křepinská.

S podobnou myšlenkou souhlasí i předseda mikroregionu Nový Dvůr Tomáš Salava.

Vloni navštívil Holandsko, kde se setkal s rybím rychloobčerstvením. Chlazenou rybu si vybral a ve fast foodu mu ji připravili. „Lidé jsou už na Slovácku zvyklí na vinařskou turistiku. Propojení vína a jídla je podle mého dobrý tah. Takže si myslím, že by taková nabídka turisty přilákala. Jestli se ale vydají na nedělní rychlooběd i lidé z Hodonína nebo blízkých obcí, je těžké zhodnotit. Fakt ale je, že rybníky jsou mezi lidmi oblíbené," zauvažoval Salava.

Manažerka mikroregionu Hodonínsko Patrícia Juráňová souhlasí s tím, že lidé rádi spojují výlety do přírody s dobrým jídlem. „Pro rozvoj cyklistiky to samozřejmě může být přínos," zhodnotila Juráňová.

To, že funguje propojení rybníkářství, jídla a cykloturistiky, potvrdil i ředitel Nadace jihočeské cyklostezky Vladimír Votřel. Podle něj nabízí Jihočeský kraj na pět tisíc kilometrů cyklostezek, které protínají i oblast rybníků. „Rybníkářství je mezi turisty velmi oblíbené a díky tomu, že je oblast jihočeských rybníků především rovinatá, na cyklotrasy vyráží především rodiny s dětmi nebo méně zdatní cyklisté," zhodnotil své zkušenosti.

Pecha sice připouští, že firma vyšla vstříc regionu, který má v dlouhodobém plánu volnočasové aktivity, cyklisty ale musí zaměstnanci hodonínského rybářství neustále upozorňovat, že jsou ve výrobním areálu. Na stavbu rybářské bašty chce firma zkusit získat dotace.

Zatraktivnit místo, kterým vede cyklotrasa, se v roce 2003 rozhodli i ve Tvarožné Lhotě. Nad obcí vznikla salaš Travičná. „Návštěvnost tohoto turistického výletního areálu se ustálila. V posledních letech jej za sezonu navštíví tři až čtyři tisíce lidí," sdělil místostarosta Tvarožné Lhoty Vít Hrdoušek.