Doma u televize, na turistickém pochodu, s přáteli v restauraci či ve sklípku nebo na chatě. Každý slaví odchod starého a příchod nového roku po svém. Region nabídne v pondělí jednatřicátého prosince hned několik akcí. Na některé jsou ještě volná místa.

To je případ třeba Bukovanského mlýna, který je v jiné roky na Silvestra dopředu vyprodaný.

„Volných máme ještě šestnáct míst u cimbálové muziky a čtrnáct míst dole ve vinárně, kde bude dýdžej," informovala recepční hotelu, podle níž jsou dokonce volné ještě dva pokoje na silvestrovský třídenní pobyt. V areálu mlýna bude vyhrávat až do rána Varmužova cimbálová muzika, je připraveno několik chodů jídel, ochutnávka vín ve vinotéce a chybět nebude ani ohňostroj. Kdo se rozhodne obsadit poslední pokoje, může si užít během tří dnů i ukázky lidových výrobců, prohlídku mlýna nebo novoroční večer s dračkami peří v podání tetiček z Ježova.

Zažít příjemný večer za hry kytar mohou také ti, kteří se vydají do Rekreačního střediska Vápenky. „Ubytování už máme sice vyprodané, ale v restauraci ještě volná místa jsou," sdělila Jana Kubíková.

Zavře pro přátele

Na Silvestra naopak neuspějí ti, kteří ve Strážnici vyrazí do tamního Green baru. Podle provozovatele podniku Martina Ráčka se v prostorách klubu koná soukromá akce.

„Domluvili jsme se s přáteli, že letos si uděláme akci pro sebe. Pustíme si nějakou hudbu a každý si dá k pití to, na co bude mít chuť," uvedl Ráček, který se přes rok stará o pití především pro druhé.

A volno už nemají ani hodonínské lázně. Podle Ivy Kljunić Briešťanské z marketinkového oddělení Lázní Hodonín jsou silvestrovské pobyty vyprodané už od srpna.

„Začínají lázeňskou seznamkou a samozřejmě jsou v balíčku koupele, masáže, zábaly, ubytování a strava. Pro hosty je připravený horký punč, pirožky a další dobroty. Chybět nebude ani cimbálka," uvedla Briešťanská s tím, že pro hosty je připravená i návštěva vinného sklepa s ohňostrojem.

Blatnice pod Svatým Antonínkem již několik let pořádá Silvestrovský pochod. Ten letošní ale bude trochu jiný. Povede totiž k nové čističce odpadních vod.

„Čistička je naší velkou pýchou. Jsme rádi, že se nám podařila postavit v rekordním čase a museli jsme si na ni půjčit jen dva miliony korun. Vše ostatní jsme utáhli z dotací a vlastních zdrojů. Proto nyní chceme dát lidem možnost, aby si ji prohlédli," uvedl k letošní změně tradičního pochodu starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Vladimír Hanák. Chybět nebude ani tradiční občerstvení v podobě guláše či svařáku.

Již po dvacáté se u památníku bratrství na Velké Javořině sejdou lidé z obou stran česko-slovenské hranice. Od třinácti hodin tam bude připravená česko-slovenská vatra přátelství. Letos se o hudební doprovod postará Mužský pěvecký sbor z Kunovic.

Něco pro zdraví udělají také desítky otužilců, kteří se v poslední letošní den vydají do rybníku v Cihelně v Lužicích.

Minimálně pětadvacet otužilců má na Hodonínsko přijet až z Brna. „Jde o Fides Brno, což je zřejmě nejlepší oddíl dálkových plavců v republice. Dorazí přímo mistři republiky v plavání," uvedl pořadatel akce Antonín Krejčiřík.

Do Lužic se vydají také břeclavští potápěči. Pro větší atraktivnost se aktéři budou potápět postupně. Silvestrovská akce otužilců začíná ve třináct hodin.

Guláš a svařák

Chybět nebudou ani další tradiční akce, mezi které patří Guláš párty 2012, která se uskuteční před kyjovskou radnicí. Od půl třetí odpoledne zahraje skupina Návrat, samotná akce začne o půl hodiny později. Pro děti je připraveno silvestrovské promítání DVD, které zakončí v sedmnáct hodin ohňostroj.

A guláš nabídnou od čtrnácti hodin také v Šardicích, a to v areálu za starou školou. „Nachystané bude ohniště pro opékání a zdarma čaj pro děti," řekla šardická starostka Blažena Galiová.