Od sedmnáctého do třiadvacátého února mají žáci základních a středních škol z Hodonínska jarní prázdniny. Využít je mohou různě. Pro ty, kteří nechtějí sedět pouze u počítače, připravují příměstské tábory Domy dětí a mládeže či knihovny.

Plán zábavy nabízí i hodonínská zoo. „Letos poprvé pořádáme jarní týdenní příměstský tábor pro děti od šesti do devíti let. Společně se staneme domorodci v pralese, dozvíme se zajímavosti o jedovatých živočiších, pronikneme do tajemství včelího království nebo vyrobíme hmyzí hotel," přiblížila program tábora jeho vedoucí Marie Ošlejšková.

Spolu se Šárkou Krakovskou se do podobné letní akce pustila už vloni. Tábor děti nemusí absolvovat celý, mohou si vybrat pouze jednotlivé dny. „Máme přihlášených asi deset zájemců. Další mají možnost se přidat ještě do desátého února. Kapacita je však omezená na maximálně dvacet účastníků. Proto čím dříve si přihlášku podají, tím lépe," upozornila vedoucí.

Již několik let pořádá dopolední programy dětské oddělení knihovny ve Veselí nad Moravou. Podle knihovnice Vladimíry Žajdlíkové je pro letošní rok nachystaná jedna novinka. „Dříve jsem akci dělala jen od pondělí do středy, maximálně do čtvrtka, letos jsem ji připravila na celý týden," uvedla Žajdlíková, podle které tráví dopoledne v knihovně přes jarní prázdniny až dvacítka dětí. „Většinou chodí všechny dny. Nemusí se hlásit dopředu, mohou přijít až přímo na místo," dodala knihovnice. Největší oblibu mají u malých návštěvníků různě tematicky zaměřené soutěže.

Z pěti dnů na tři letos zeštíhlel program v Domě dětí a mládeže ve Strážnici. Oproti předchozím ročníkům letos bude méně sportu. „Děti se nemusí hlásit dopředu, mohou dojít přímo k nám na domeček. Výtvarné dopoledne budeme mít od pondělí do středy," pozval ředitel strážnického domečku Roman Zemánek.

V galaxii

Formu příměstského tábora na jarní prázdniny nabízí veselský domeček. Letos na téma Záhadná galaxie. „Zájemci nemusí chodit celý týden, ale klidně jen na jednotlivé dny, které si vyberou. Přece jen jsou děti, které raději tvoří, a jiné si zase spíš hrají. Máme zkušenosti, že zájem je tak půl na půl," sdělila ředitelka Domu dětí a mládeže ve Veselí nad Moravou Lenka Šlosová s tím, že nabídku místního domečku využívají i rodiče z okolních obcí.

Naopak na celý týden se hlásí děti ve Vracově. Místní domeček dopředu nabídku příměstského tábora neupřesňuje, připravuje však celodenní programy. „Kromě tradičních výtvarných dílen vyrážíme třeba na bowling. Využíváme i nedalekou sportovní halu, kde hrajeme hry," sdělila pedagožka Monika Máderová. Rodiče mohou své ratolesti přihlásit ještě do úterý jedenáctého února.

Dům dětí a mládeže v Kyjově má na jaro jasný program: odjet z města. „S dětmi vyrážíme každoročně do Beskyd na naše rekreační středisko. Letos s námi jede asi třicet dětí, které nás pravidelně navštěvují," řekl ředitel Zdeněk Kunz.