X. MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL MISTŘÍN

Kde: Mistřín

Kdy: čtvrtek až neděle

Letošní jubilejní desátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Mistřín láká začal už včera. Dnes v podvečer se představí dětské soubory v pořadu Já husárek malý. Na přehlídce vystoupí i řada hostů ze Slovenska například Všetečníci z Bratislavy, hosté z Trnavy nebo Bolerázu. Páteční program ukončí Beseda u cimbálu s Varmužovou cimbálovou muzikou. „Symbolicky letošní festival věnujeme odvodům a vojnám, které tu dříve bývaly a které náš kraj a region poznamenaly," řekl ředitel festivalu Rostislav Marada. Proto jsou v programu pořady, jako jsou Od Turka zajatá nebo hudebně-taneční Byla vojna, byla, byla patálija. Festival má své stálé účinkující. „Myslím, že těmi největšími stálicemi jsou Slovácký soubor Lúčka a Slovácký krúžek Svatobořice-Mistřín. Patří mezi ně určitě i dětské soubory Podkověnka, Krušpánek, Varmužova cimbálová muzika nebo dechová hudba Mistříňanka," vyjmenoval ředitel.

POĎTE S NAMA NA ŽŇA

Kde: Dolní Bojanovice

Kdy: neděle, 10.00

Jak dříve vypadaly žně v neděli v Dolních Bojanovicích ukáží při akci Poďte s nama na žňa. „Jde o ukázky žňových prací tak, jak je vykonávali naši předkové v minulém století. Zpestří je písně ženců, scénky, dechová a cimbálová muzika a další program," vysvětluje jedna z organizátorek Helena Klubusová. Akci organizátoři spojili s připomínkou výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Program začne v deset hodin dopoledne v kostele svatého Václava. Tam se uskuteční koncelebrovaná mše svatá východního obřadu Božská liturgie svatého Jana Zlatoústého. Druhá část programu se odehraje na poli za Myslivnou u Kyjovské cesty. Ukáže, jak dřív lidé žali obilí srpem nebo sekli kosou. Třetí část programu se přesune k sousoší věrozvěstů. Na závěr před Slováckou chalupu vymlátí obilí. Pro návštěvníky je připraveno občerstvení.

2. PIVNÍ SLAVNOSTI

Kde: Syrovín

Kdy: sobota

Kopřivové, višňové nebo rybízové pivo nabídnou v sobotu pořadatelé všem, kteří dorazí na druhý ročník pivních slavností na hřiště do Syrovína. „Celkem je v nabídce devatenáct druhů piva. Loni se u lidí dost osvědčilo například zázvorové i bezinkové pivo," řekla pořadatelka pivních slavností Erika Bräuer. Kromě piva návštěvníky čeká i doprovodný program. Děti si zasoutěží už od dvou hodin odpoledne. Řada pivních disciplín čeká i na dospělé. „Půjde například o pití piva z hlubokého talíře bez použití rukou, válení pivních sudů nebo pivní štafetu. Za odměnu získají soutěžící nejen piva, ale i trička či kšiltovky," upozornila pořadatelka. K poslechu zahraje nejen DJ, ale také živé kapely, jako například kapela Morthys a další.

XXI. SLAVNOSTI BRATRSTVÍ ČECHŮ A SLOVÁKŮ

Kde: Velká Javořina

Kdy: neděle

Češi a Slováci se v neděli sejdou na Veké Javořině. Konají se tam Jednadvacáté slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Střetnutí připomíná společnou minulost i prostřednictvím Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti. U něj v devět hodin dopoledne hosté a organizátoři položí kytice. Bohatý kulturní program se odehraje na velkém i malém pódiu. V 9.30 velkou scénu otevře dechová hudba Stříbrňanka a po ní vystoupí mužský pěvecký sbor Kunovice. Na velkém pódiu se vystřídají především folklorní soubory z Česka i Slovenska. Na malém pódiu od 11.30 vystoupí lidová hudba Borovienka z Lančára, Bzenecké Drmolice, kyjovská kapela Helemese nebo Dostavník.

RADKA KŮŘILOVÁ