„Vystaveny budou nejnovější archeologické nálezy, které byly objeveny za posledních patnáct let na území Žarošic při výstavbě nových ulic a domů. Naprostou většinu z nich zatím návštěvníci neviděli," řekl správce žarošického muzea Roman Muroň. Jedním z vystavených předmětů bude také žarošická venuše Alenka, hliněná soška ženy pocházející ze 6.století před naším letopočtem. V Žarošicích byla objevena před patnácti lety.

Cyklističtí závodníci z řad dětí i dospělých se v sobotu 14.července sejdou v Javorníku. Na dvou okruzích, pětadvacetiki­lometrovém a padesátikilome­trovém, svedou souboj o vítěze Karpatského pedálu. „Start a cíl závodu jsme letos přesunuli z Vápenek do Javorníku. Závod je určen amatérům, asi pětinu trasy tvoří silnice, zbytek je veden terénem," popsal organizátor Vlastimil Koleňák. Obě trasy budou mít společný start v 10 30 od sportovního areálu v Javorníku. Cyklisté však budou podle věku rozřazeni do mnoha kategorií, zúčastnit se mohou také tělesně postižení a tříčlenná družstva. Připravený je i závod na 300 metrů pro děti do osmi let. Všichni účastníci musí poslat přihlášku do pátečního večera.

Ve Ždánicích se budou v sobotu věnovat oslavám léta. „Ždánické léto pořádáme v zámeckém parku už pátým rokem, jde o venkovní akci pro všechny, kteří si chtějí užít letní den a noc," přiblížila vedoucí Kulturního domu Ždánice Věra Hrubá. Oba hlavní programy Ždánického léta začínají v 15.00. „V parku připravujeme pro děti čarodějnickou discoshow. Dospělí se zase mohou těšit na pivní festival – v parku ochutnají třináct druhů piva a pivních destilátů," uvedla Hrubá. Od 20.00 pak v parku vystoupí rocková skupina Manewr.

Jaké víno dělají vinaři v Hovoranech, to mohou o víkendu zjistit lidé nejen z Hodonínska. Své sklepy v sobotu před polednem otevře devatenáct hovoranských vinařů. Pátý ročník Dne otevřených sklepů láká nejen na ochutnávku vín, ale také na vystoupení mužských souborů z Mutěnic a Želetic. Po uzavření sklepů zahraje v areálu Na Benátkách cimbálová muzika Galán.

Hodonínské kulturní léto nabízí na víkend program 
s folklorní tematikou – vystoupení Slovácké kapely Romana Horňáčka. Dechová hudba, která oficiálně vznikla před dvěma lety, zahraje v neděli 15.července v zahradě hodonínského S-centra. Koncert začíná v 15.00 a vstup na něj je zdarma.

JARMILA BRHELOVÁ