Někdo je rozštípe a zatopí s nimi, někdo je položí ke kontejnerům a někdo je prostě vyhodí. V každém městě či vesnici to funguje jinak. Obecně platí: Čím větší město, tím menší podíl práce pro toho, kdo se stromku zbavuje.

Jako první se začnou vyhozené vánoční ozdoby domácností svážet v Hodoníně. „Svážecími dny jsou pondělky. První bude už nyní devátého. Platí to po celý leden,“ informovala Lenka Urbančíková ze společnosti Tespra. Podle jejích slov ale zmizí i ty stromky, které se neobjeví přímo u kontejnerů. Pracovníci Tespry se postarají i o ty, které jejich majitelé pohodí, kde jim odpadnou od rukou.

„Lidé už jsou zvyklí. Jsou místa, kde se tradičně stromky hromadí nejvíce. Máme ale také zprávy od popelářů. Ti nám hlásí, když objeví stromek či stromky na méně obvyklém místě,“ uvedla Urbančíková.

Také v ostatních větších městech okresu většinou stačí položit vánoční stromek ke kontejnerům. Neexistuje ale pravidelný svoz.„Ve Bzenci se sváží jen jednou. Bude to nyní v týdnu. Přesný termín vyhlásíme, aby to lidé věděli přesně,“ uvedl vedoucí Služeb města Bzence Milan Raška. V dalších městech většinou kompetentní osoby vyčkají, až se stromky nahromadí na více místech. Pak je svezou a zpracují na štěpku.

Ne všude se ale mohou lidé spolehnout na to, že stačí nechat stromek u popeknic. Například na Kyjovsku je vyprazdňuje firma Ekor a ta je vezme jen tehdy, když to s ní domluví vedení města či vesnice.

„Je to samozřejmě něco navíc, takže je to placená služba. Zatím nás o ni letos ale nikdo nepožádal,“ uvedl ředitel Ekoru František Svoboda. Jak vysvětlil, auta Ekoru vyvážející popelnice je vzít nemohou, protože do směsného odpadu nepatří.

Stromky ale ani u kontejnerů ani na veřejných prostorách nezůstanou nikdy. Nakonec se o ně vždy někdo postará. Buď je to vedení obce, nebo některý zodpovědný občan. Podle toho, kdo to dříve nevydrží.

„Uvidíme, jak to bude letos vypadat. Když u kontejnerů budou stromky zůstávat, nejspíš nám nezbude, než je odvést. Štěpkovač máme, takže je máme jak zpracovat,“ řekl vedoucí Veřejně prospěšných prací Vracov Richard Kolacia. Ten lidem ve Vracově doporučuje vyhodit stromečky na sběrném místě pro biologický odpad, které je nově v lokalitě Olšíčka.

Čím menší ovšem město či obec je, tím méně starostí s vyhozenými vánočními stromky má. Například Vnorovy tento problém neřeší, protože ho podle slov tamního starosty Antonína Gazárka nemají. Jak uvedl, lidé se na vesnicích o ně dokáží postarat. Teď se navíc vracejí k topení tuhými palivy, takže každý má možnost stromek někde spálit.

Přestože lidé si už zvykli v televizi pravidelně po svátcích sledovat zvířata, nejčastěji slony, jak stromky přežvykují, v okrese Hodonín zoo v tomto problému moc nepomůže. Jak informovala mluvčí zoo Bohuna Mikulicová, zvířata v hodonínské zahradě si vystačí s padesáti až šedesáti kusy. Získala je od prodejce, kterému zůstaly před Vánoci na skladě.