Mile ho tedy překvapila iniciativa hodonínské charity nazvaná Potravinová pomoc pomáhejte s námi. „Do tří hodonínských prodejen Enapo, které jsou u vlakového nádraží a sídlištích Brandlova a Jihovýchod, jsme umístili drátěné koše. Lidé do nich mohou dávat potraviny pro potřebné," uvedla Renata Holešínská z Oblastní charity Hodonín, která za ojedinělým projektem stojí. V České republice jde o první podobnou aktivitu.

Původní myšlenkou projektu bylo získat potraviny pro lidi, kteří jsou na hranici životního minima a potřebují pomoc. Jsou to především rodiny s dětmi a staří lidé. „Akci jsme ale odstartovali v pondělí a ve stejný den dostala i další rozměr. Pokud se na nás s žádostí o pomoc obrátí někdo ze zaplavených oblastí, jsme schopni lidem, které živel postihl, okamžitě potraviny poslat," doplnila koordinátorka projektu Oblastní Charita Hodonín rozjela ojedinělou akci Potravinová pomoc – pomáhejte s námi. Lidé mohou ve třech obchodech věnovat lidé, kteří jsou v nouzi trvanlivé potraviny.Ludmila Malá s tím, že za dva dny projektu se už v prostorách charity sešly dvě bedny plné trvanlivých potravin. A speciální koše se dál plní.

Podle vedoucího jedné z prodejen Ladislava Lungy lidé nejčastěji do koše vhazují těstoviny, rýži, marmelády nebo například piškoty, čokoládu či konzervy a paštiky. „Navíc jsme vytipovali trvanlivé zboží, které vyrábí naše firma a prodáváme jej za akční cenu. Projekt má být trvalý, takže budeme akční zboží každý měsíc obměňovat," uvedl Lunga.

Jan Novák iniciativu charity kvituje. „Samozřejmě že podobné aktivity podporuji, protože je potřeba, aby si lidé pomáhali," řekl.

Podle Ludmily Malé chce charita oslovit i další sítě prodejen nejen v městech, ale i menších obcích. „Chystáme také spolupráci s našimi pobočkami a obecními úřady, která bude zacílená na věci potřebné po povodních. Chceme se předzásobit dezinfekčními prostředky, lopatami, kbelíky nebo hadry," dodala.

Oblastní Charita Hodonín rozjela ojedinělou akci Potravinová pomoc – pomáhejte s námi. Lidé mohou ve třech obchodech věnovat lidé, kteří jsou v nouzi trvanlivé potraviny.Pomoc už chystají i některé obce. Je mezi nimi například Rohatec, který odstartoval dobročinnou sbírku. „V Rohatci jsme povodně prožili a moc dobře si uvědomujeme, co materiál, pomoc a solidarita v takové chvíli znamenají. S lidmi pomůžeme městu Bechyně," uvedl starosta obce Miroslav Králík. Ten už mluvil se starostou Bechyně a zjistil, že v obci potřebují zejména čisticí a desinfekční prostředky, metly nebo lopaty. Sbírka, která začala v úterý odpoledne, potrvá do čtvrtka. Lidé mohou věci nosit na místní dům kultury.