Kamila Venclová žije v centru Veselí nad Moravou se dvěma malými dětmi. Za podstatné tedy považuje to, aby se ve městě žilo bezpečně. I proto vítá rozšíření kamerového systému, který na město dohlíží.

„V místě, kde žiji, je hřiště s pískovištěm pro děti a musím uznat, že v létě se zde srocují výrostci a hřiště ničí. Kdyby byla v těchto místech kamera, určitě bych ji uvítala. Nejsem ale zastánce jejich bezdůvodného umísťování na každém rohu, narušuje to podle mě soukromí. Svůj smysl mají ale například na parkovištích, kde hlídají auta před zloději,“ uvedla maminka.

Veselí nad Moravou nyní hlídá osm kamer, které dohlížejí především na bezpečnost v centru města. Ty vzdálenější jsou pak na Bartolomějském náměstí a u veselského skateparku.

Další, v pořadí již devátou kameru plánuje pořídit radnice na sídlišti Hutník, konkrétně pak u klubu Royal.

„U tohoto podniku velmi často dochází k vandalství a trestné činnosti. Navíc je v místech škola a školka, což je spojeno se zvýšeným pohybem dětí a mládeže,“ vysvětlil velitel veselských strážníků Rostislav Prax důvod, proč mají kamery místo střežit.

A starosta města Miloš Kozumplík doplnil, že město už se zabývalo i řadou stížností od místních, kteří v blízkosti podniku bydlí a kteří nahlásili poškození automobilů. „Řešili jsme ale i zbourání zídky kolem školky,“ dodal Kozumplík.

Dosud na pořádek u klubu dohlížely smíšené hlídky policistů a strážníků a častější kontroly prováděli například kvůli požívání alkoholu nezletilými. „Ze zkušenosti ale víme, že dohlížecí systém je mnohem účinnější,“ doplnil Prax s tím, že tím posledním, co policie na Hutníku v minulosti řešila, bylo hned několik případů, kdy někdo poškodil pneumatiky zaparkovaných aut. Podle velitele kamery hlídají město čtyřiadvacet hodin denně. Ve speciální místnosti, kde je kamerový systém umístěný, vše sleduje strážník.

„Systém využívá Policie České republiky při pořizování důkazních záznamů prakticky nepřetržitě. Podklady se používají jak pro objasňování dopravních nehod, tak i u páchání trestné činnosti,“ vysvětlil Prax.

Nová kamera vyjde veselskou radnici na půl milionu korun. Město ale podle starosty zkusí získat dotaci z programu prevence kriminality, čímž by mohlo ušetřit až tři sta padesát tisíc korun.Pokud radnice peníze získá, kamerový systém by se rozšířil už letos.

Jak starosta dodal, město ještě získá do vlastnictví od soukromé firmy další, tedy desátou kameru. Tato kamera už nyní hlídá okolí veselského kina Morava i to, jestli lidé neporušují zákaz přecházení přes železnici.

Veselští strážníci chtějí podle Praxe v rozšiřování monitorování města pokračovat. V plánu je lokalita dále za Bartolomějským náměstím. „Přemýšleli jsme i nad koupalištěm, kde jsme v minulosti hned několikrát řešili to, že někdo vypustil bazén,“ uzavřel velitel.