Vytipovaná místa jsou totiž součástí česko-slovenského projektu, nazvaného Objevme přírodní a kulturní krásy sousedů.

„Jeho cílem je propagovat zajímavá místa ve Zlínském, Jihomoravském, Trnavském a Trenčianském kraji. Do projektu se zapojilo celkem sedm obcí v čele s tou naší. Podstatou projektu je vytvořit u jednotlivých partnerů kamerový systém, který se zaměří na atraktivní místa a ty pak přenese na webový portál a do televize," uvedl starosta Nové Lhoty Antonín Okénka s tím, že v obci snímá kamera přes zimní období Ski areál, v tom letním pak běžecké stopy.

Kromě Nové Lhoty se kamery objevily také ve městě Brezová pod Bradlom, kde je kamera nastavena tak, aby zachytila jak památník Milana Rostislava Štefánika, tak i náměstí.

V Uherském Hradišti zase zájemci uvidí panoramatický pohled na město. Kamera se totiž nachází v parku Rachus. Dalšími partnery jsou Skalice, kde se pravidelně snímá náměstí a golfový areál, Strážnice, která se představuje s pohledem na Baťův kanál a Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy a Aktivní Horňácko, jejichž kamera se zaměřila na milotický zámek. Kvůli propojení stezek pro lyžaře vše ještě doplnil i Ski park Osvětimany.

Hlavním přeshraničním partnerem na slovenské straně jsou Čachtice. „Po nainstalování bude kamerový systém snímat Čachtický hrad a náměstí v Čachticích," doplnil Okénka.

Vše je přitom k vidění na internetových stránkách www.krasybezhranic.eu.

Nápad zaujal Václav Plundráka z Čejkovic, který rád vyráží za turistikou do regionu i jeho okolí. O webových stránkách, sice ještě neslyšel, přijde mu ale zajímavý.

„Určitě se na stránky rád podívám, když se budu chystat na nějaký výlet. Přijde mi fajn, že se můžu podívat na tak zajímavá místa. Osobně hodně vyrážím i na Pálavu a líbilo by se mi, kdyby se kamery rozšířily i tímto směrem," zamyslel se nadšený cestovatel.

Díky přeshraničnímu projektu vznikl web, který po celý den snímá zajímavá místa Slovácka a Slovenska.

Přínos z kamer mají i obce, které se do projektu zapojily. Například Uherské Hradiště věří, že každé zlepšení infrastruktury v oblasti cestovního ruchu může být přínosem a napomoct propagační stránce města.

„Místo pro kameru se zvolilo velmi vhodně a citlivě," uvedl mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma.

Jak doplnil projektový manažer uherskohradiš­ťského Parku Rochus Petr Pavelčík, umístění vybírali odborníci zaměřující se na architekturu, památkovou péči, životní prostředí a rozvoj města.

„Jde o blízký pohled na obecně zatím méně známé a přitom krásné i historicky významné části města. Současně je díky umístění kamery na návrší nad údolní nivou vidět i panorama města a jeho malebné okolí. Jde o jedinou lokalitu v Uherském Hradišti, která je vyhlídkovým místem na celé město a také na jeho blízké i širší okolí," uvedl Pavelčík.

Díky přeshraničnímu projektu vznikl web, který po celý den snímá zajímavá místa Slovácka a Slovenska.

Patnáctiminutový pořad sestavený z jednotlivých záběrů vysílá třikrát denně, a to ráno, v poledne a večer Televize Slovácko. „Na konci projektu vznikne CD, které představí nejlepší záběry z kamer všech míst. Zájemci jej získají v informačních centrech partnerů projektu," uzavřel Okénka.