Ti totiž do svého programu na posledním zasedání opět nezařadili projednávání kauzy občanského sdružení Oáza. Areál, který v hodonínských Rybářích dvacet let svépomocí a z darů budovali tělesně postižení, údajně stojí na pozemcích města. Alespoň podle jeho vedení a rozhodnutí soudu. Podle tělesně postižených ale ne tak docela.

„Původně tyto pozemky patřily handicapovaným. Ti na nich řadu let budovali funkční areál se společenským centrem, hřištěm i dvojdomky k bydlení. Navštěvují jej lidé po chemoterapiích, těžkých operacích, vozíčkáři i těžce zdravotně postižení včetně nevidomých,“ uvedl zakladatel Oázy Josef Černý.

Podle něho dostali v minulosti postižení státní pozemky převodem od města. Kvůli procesním chybám ze strany jeho tehdejšího vedení byla ale smlouva loni po sérii soudních sporů označena krajským soudem jako neplatná.

„Členové občanského sdružení Oáza už několik měsíců žádají město, aby svou chybu napravilo a pozemky darovalo zpět tomu, komu patří – tedy handicapovaným,“ žádají jejich rozhořčení zástupci. Ti se teď cítí být podvedení a ukřivdění zároveň. Město podle Černého nerespektuje vlastnická práva, ani nic pro těžce postižené nedělá.

Proti tomuto tvrzení se ohradil člen sociální komise a zároveň místostarosta Jan Králík.

„Lidi z Oázy se snažím dvacet let marně vtáhnout do dění v sociálních službách,“ uvedl. „My ale nejsme nesvéprávní. Jsme jen tělesně postižení a řada z nás má vysoké školy. Nechceme být organizováni, ani nechceme do žádných sociálních ústavů. Chceme žít jako normální lidé v domech, a ne, aby nám někdo diktoval, od koho budeme brát obědy,“ cítil se výroky na zastupitelstvu dotčený předseda Oázy Černý.

Vůči některým výrokům Jana Králíka se den poté telefonicky distancoval zastupitel František Ondruš.

Podle starostky Hodonína Milany Grauové se těžce tělesně postižení nemusí vůbec obávat, že by jim současný vlastník pozemků, tedy město, zamezilo přístup k jejich budovám.

„Určitě to není o tom, že by město chtělo jakkoli Oáze bránit v činnosti, či ji nějakým způsobem komplikovat,“ ujistila hodonínská starostka. Spor se nyní podle ní vede pouze o to, zda pozemky pod budovami Oáze darovat, či zvolit možnost dlouhodobé zápůjčky pozemku – například na příštích dvacet let.

„Kdybychom jí totiž tak rozsáhlý pozemek poměrně výrazné hodnoty darovali, mohlo by být město napadnuto, že se nechová jako správný hospodář,“ soudí.

Pokud rada města či zastupitelé další jednání v kauze Oáza nezablokují, bude konečně na programu dubnové schůze. Celý zvukový záznam ze 34. zasedání zastupitelstva je přístupný na webových stránkách města.