Rodiče byli nevěřící, s babičkou ale navštěvoval evangelický kostel. „Za komunismu byl pro mne sbor a církev oázou svobody a místem pro vyjadřování názorů. Na střední škole jsem se rozhodl, že chci studovat teologii," vzpomíná kazatel, který jen loni na kole najel šest tisíc čtyři sta kilometrů.

Ve čtvrtém ročníku evangelické teologické fakulty se na dva roky dostal do Holandska. To bylo v letech 1996 až 1998. Cyklistice se věnoval už v mládí, pobyt v Nizozemí ale jeho vztah k jednostopým přibližovadlům jen posílil. „Holanďané jezdí na kole všude, to mi učarovalo. Potom, když jsem byl na prvních farách na Valašsku, tak jsem si hned sehnal kolo," vysvětluje Šebesta. Jako vikář působil i v Javorníku.

Cyklistika mu původně byla koníčkem, nyní má ale širší přesah. „Jsem v dopravní komisi města Hodonína. Snažím se prosadit bezpečnostní prvky pro cyklisty v Hodoníně. Prioritou je, aby v centru města byli cyklisté tolerovaní," popisuje své snahy.

Jeho hlavní snahou je dokončení napojení na cyklostezku do Lužic. „To je nejbolavější místo. Je tam velmi hustá doprava," říká.

V červnu také spustil webové stránky nazvané cyklotury.cz. Snaží se odborně informovat o vybavení na cyklotúry, píše o elektrokolech a také recenze kempů.

Hlavní náplní jsou tipy na cyklotúry po střední Evropě. „Mám tam sedm zemí, kromě České republiky hlavně Rakousko, Slovensko a Maďarsko. Při výletech mě zajímalo, co si vzít na cesty, kde se levně ubytovat a podobně. Informace jsem sbíral a na jejich základě jsem založil tyto stránky," zmiňuje autor internetového rádce.

Návštěvník na stránkách nalezne recenze výrobků, kempů, informace, kde se najíst, kde co koupit, jak si zajistit pojištění. Součástí jsou i mapy a fotky, Šebesta je vášnivý fotograf. Do budoucna se chce více zaměřit i na Srbsko a Rumunsko, kde má na starosti duše českých krajanů.

Šebesta kolo používá také k pastoračním návštěvám mimo Hodonín, vyhýbá se používání auta. „Řidičský průkaz mám, vlastníme i auto. Jsem ale jen sváteční řidič," směje se.

Na kole jezdí převážně sám nebo s kolegou ze sboru. Manželka ho doprovází spíše na kratších výjezdech po okolí. „Syna taková cyklistika moc nebaví, je spíše blázen do jízdy na pumptracích," zmiňuje Šebesta.