Letos se společně pustili do pořízení nové sanitky představitelé více než třiceti obcí Kyjovska. Dohodli se na dvacetikorunovém příspěvku na obyvatele. „Vydatnou měrou nám pomohli s pořízením jednoho vozu, druhý jsme hradili z vlastních zdrojů,“ připomněl ředitel nemocnice v Kyjově na Hodonínsku Lubomír Wenzl.

Nové převozní sanitky na jižní Moravě
Z peněz Jihomoravského kraje:
2018: 10
2019: 12
Plán pro 2020: 12
Z peněz obcí či jiných dárců:
2018: 2
2019: 3
Krajských nemocnic: 9
Cena sanitky: zhruba 1 milion korun (zdroj: KÚ JMK)

Tamní zdravotnická dopravní služba s dvacítkou sanitek přepravila za rok více než padesát tisíc klientů a najezdila přitom skoro milion kilometrů. „Není to poprvé, kdy jsme takto vypomohli naší spádové nemocnici. Dohodli jsme se, že oslovíme zastupitele všech obcí z regionu, aby se k nám přidali,“ přiblížil postup starosta Bzence Pavel Čejka.

Podle jeho kyjovského kolegy Františka Lukla byla motivace přispět jednoznačná. „Sanitky slouží pacientům, kteří jsou současně našimi občany,“ uvedl starosta města, které nemocnici koupilo sanitku už před rokem.

Podobně postupovala i znojemská radnice, když letos dala tamní krajské nemocnici dva miliony korun na dva sanitní vozy. „Připravenost záchranných složek je životně důležitá pro všechny bez rozdílu. Proto z rozpočtu dáme dotaci znojemské nemocnici, služby jí poskytnuté jsou k nezaplacení,“ řekl znojemský místostarosta Jan Blaha.

Často ale podobné dotace na nákup sanitek pro krajské nemocnice kritizují obecní zastupitelé. „O zdraví člověka se má starat nemocnice a o ni majitel, takže stát nebo kraj. Pokud někdo tahá peníze z rozpočtu obcí, je to hrubě nesystémové,“ prohlásil při schválení statisíce korun na sanitku městský radní v Dubňanech na Hodonínsku Josef Ilčík.

V současnosti každá pátá nová sanitka vyjede z krajské nemocnice díky nějakému daru. „Kraj na to nemůže být pyšný, ale zdravotnictví i sociální služby jsou obecně podfinancované. Zlepšení může nastat, pokud bude mít kraj od státu více peněz,“ vyjádřil se krajský opoziční zastupitel a rodák z Břeclavska Jiří Hlavenka.

Z krajských peněz koupily nemocnice loni deset a letos dvanáct převozních sanitek. „Stejný počet plánujeme i na rok 2020. Návrh rozpočtu počítá s objemem peněz do zdravotnictví. V lednu nebo v únoru budeme rozdělovat, na které akce půjdou,“ sdělil krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Zdůraznil, že tato suma ale nemůže pokrýt veškeré investiční požadavky nemocnic. Navíc si kraj i kvůli modernizaci záchranářských základen vzal loni půjčku.