Školky ve Věteřově a Dražůvkách se potýkají s nedostatkem dětí. Obce je zatím dotují z rozpočtů, pokud se ale situace nezlepší, hrozí jim sloučení. V krajním případě by jedna z nich musela zavřít úplně.

Obě mateřinky patří pod Základní školu a Mateřskou školu v Archlebově. Tvoří její odloučená pracoviště. To ve Věteřově není zaplněné ani z poloviny. Jedna z učitelek navíc musí přejíždět na další pobočku do Dražůvek. „Kvůli malému počtu dětí je tu vlastně práce pro jednu a půl učitelky. Místo máme pro dvě třídy, přičemž jedna pojme patnáct žáků. Celkem k nám ale dochází jen dvanáct," sdělila vedoucí učitelka Mateřské školy Věteřov Ivana Moudrá. Jak dodala, plno měla školka naposledy na počátku devadesátých let. „Od té doby počet dětí každým rokem klesá. A výhled není moc příznivý," poznamenala.

Podle starosty Věteřova Josefa Lejska se na úbytku dětí podepisuje také to, že je obec na Kyjovsku s asi pěti sty obyvateli součástí okresu s jednou z nejvyšších nezaměstnaností. „Lidé se stěhují za prací jinam a populace u nás prostě stárne. Zatím na chod školky přispíváme, do budoucna se to však může změnit," uvedl starosta.

Jestli bude potřeba školku nakonec zavřít, nechtěl komentovat. Tato varianta by ale podle Moudré měla dopad hlavně na kulturní život v obci. „Řadu akcí pořádáme dohromady, nejbližší bude oslava Dne matek. Když u nás školka skončí, děti nebudou mít žádná vystoupení a kultura Věteřova určitě utrpí," řekla vedoucí učitelka a dodala, že postupnému vylidňování nepomáhají ani dva startovací byty a bytové domy, které Věteřov nabízí. „Podobně je tomu tak i na dalších pracovištích archlebovské školy," podotkla.

V Dražůvkách řeší vedení obce stejný problém. Zatímco dříve chodilo do školky více než třicet dětí, dnes nejmenších studentů není ani polovina. „Na provoz mateřinky doplácíme patnáct tisíc korun měsíčně. Jsme dohodnutí, že ještě další rok peníze posílat budeme a poté se uvidí co dál," řekl dražůvecký starosta Milan Poláček.

Ještě asi dvacet volných židlí má školka v Hovoranech, do které může každý všední den docházet až stovka dětí. „Momentálně máme tři, které nám vozí rodiče z Mutěnic nebo Čejče. Plná kapacita byla někdy na konci osmdesátých let. Od té doby jsme plno neměli. Nyní u nás máme dokonce nejvíce dětí za posledních pět let," řekla ředitelka hovoranské školky Hana Horáková.

Zcela opačný problém ještě nedávno řešili Šardičtí. Měli hodně zájemců, ale málo místa. „Původně jsme měli kapacitu pětaosmdesát dětí, nakonec jsme ji však museli navýšit až na sto," sdělila ředitelka školky v Šardicích Marie Gebhartová.

S odmítnutím ve školce kvůli plnému stavu se setkala například Kateřina Prudká z Hodonína. „Syna mi ve městě nevzali, protože ještě neměl tři roky. Zvažovali jsme i mateřinku na vesnici, ale nápad jsme rychle zavrhli. Znamenalo by to pro nás náročné dojíždění a navíc bychom utratili i hodně peněz. Takže teď nás čeká zápis v květnu," svěřila se mladá maminka.