Překvapená postupem spolustraníků byla dokonce i současná místostarostka Hodonína Zuzana Domesová. Dopředu avizovala, že už nechce být lídrem. Nakonec spadla až na nelichotivé sedmnácté místo. A nejen ona.

„Původně mě kolegové dali na první místo, ale pak jsme se na výboru dohodli, že budu trojkou. Lídrem měl být Jiří Janda,“ uvedla Domesová. Těsně před členskou schůzí, na které se měla schvalovat kandidátka ale došlo ke změně. Členové výboru odhlasovali jiné kandidáty.

„Jedničkou byl najednou Jiří Mráka a já jsem se ocitla až na sedmnáctce. Současný radní Vladimír Šťáva, který mě předtím podporoval, skončil jen několik málo míst přede mnou,“ neskrývala roztrpčení místostarostka. Uvedené pořadí následně odsouhlasila i členská schůze. Od té doby je situace v hodonínské ČSSD napjatá a podle Domesové nelze vyloučit, že vnitrostranická kauza bude mít ještě pokračování.

Grauová, Matějková, Koliba

To v hodonínské ODS se situace vyvinula očekávaně. Do komunálních voleb stranu v okresním městě povede současná starostka Milana Grauová.

U křesťanských demokratů bude lídrem současná místostarostka Anna Matějková. Situaci mohl ovlivnit exstarosta Jiří Koliba. Ten sice do komunálních voleb půjde, ale na nejvyšší městské posty nechce aspirovat. „Měl bych figurovat mezi šestým a desátým místem, aby bylo vidět, že mám o dění ve městě zájem, ale nehodlám hrát aktivní roli na radnici,“ uvedl Koliba.

Uvedená trojice koaličních stran má v Hodoníně ustálenou pozici a je pravděpodobné, že starostovský post obsadí jedna z nich.

ČSSD a KDU-ČSL jsou v posledních volebních obdobích hlavními hráči i ve Veselí nad Moravou. Jedničkou sociálních demokratů bude opět současný starosta Jaroslav Hanák. Za lidovce ale už nebude kandidovat dlouholetý lídr a exstarosta Martin Bedrava.

„Na konci tohoto roku nebo začátkem příštího se stěhujeme z města. Za této situace by bylo nefér, kdybych kandidoval,“ uvedl Bedrava. Zda bude ztráta známé tváře znamenat i ztrátu hlasů, nechtěl konkurent Hanák předjímat.

„Nerozhoduje jedna osobnost. Kandidátka jich musí mít víc. A v řadách KDU-ČSL osobnosti jsou,“ řekl starosta Hanák.

Kdo bude lidoveckou jedničkou ve městě, budou členové strany podle slov Bedravy teprve rozhodovat.

Silná pozice Sedmadvacítky

Jednoznačnou se zdá být situace v Kyjově. Předchozí dvoje volby jednoznačně všechny konkurenty válcovala Sedmadvacítka nezávislých. Ta do komunálních voleb na pozici lídra nic nemění. Stranu do voleb povede současný starosta František Lukl. Hlavní koaliční partner sedmadvacítky ODS má v čele také stejné jméno: současný místostarosta Miroslav Hula.

Důležitou roli mohou sehrát také nové strany. Například TOP09 už ústy svého krajského manažera Petra Štědronského dala vědět, že vlastní kandidátku sestaví v Hodoníně a v Veselí nad Moravou.