Fungují všude kromě Lužic a hodonínského Pánova, kde si musejí podle zástupců kraje lidé výpomoc domlouvat napřímo. „Hrozně moc to pomůže. Kdo má dvě zdravé ruce, ať přijede a pomůže řemeslníkům,“ uvedl Jan Grolich.

Podle některých místních lidí byl zájem dobrovolníků o pomoc v uplynulých týdnech velký. Omezovaly je však demoliční práce a v posledních dnech začal slábnout. „Stále je tady potřeba každá ruka a ještě hodně dlouho bude. Po třech týdnech jsme už velmi unavení. Z mojí zkušenosti je občas problém dobrovolníky centrálně rozmístit na správná místa a hromadně je koordinovat. Je potřeba vše stále obcházet fyzicky a reagovat operativně. U každé rodiny je rozsah pomocných prací jiný. Samozřejmě si nasazení lidí, kteří nám pomáhají, nesmírně vážíme. Někdo pomáhá stavět plot, další nosí materiál na novou střechu, jsou k ruce řemeslníkům. Jiní uklízejí,“ řekl Deníku muž z Moravské Nové Vsi, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce ho zná.

Ve zmíněné lokalitě bude k dispozici také více než sto odhadců, kteří lidem pomohou vyčíslit škody na jejich majetku. Aby mohli požádat o dotace z Ministerstva pro místní rozvoj. Specialisty zaplatí Český červený kříž. „Kontakty na odhadce dostanou lidé na obci. Připravených je jich více než sto. Práci jim zaplatí, vezmou si doklad a Český červený kříž jim ho proplatí přímo v hotovosti. Stanoviště budou mít v každé z obcí,“ upřesnil jihomoravský hejtman.

Poslední demolice

V postižené oblasti zbývá hasičům v příštích dnech ještě zbourat jedenáct složitějších objektů. Do konce týdne se budou snažit dokončit demolice poškozených stavení v Mikulčicích stejně jako v obci Hrušky.

V terénu jsou v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku stále desítky hasičů, vojáků i policistů. „Pokračujeme v součinnosti s hasiči ohledně demoličních prací. Ať už se jedná o uzávěry silnic nebo doprovod a zajištění průjezdu techniky. Policisté stále střeží dvě skládky. Důl Mír a skládku mezi Moravskou Novou Vsí a obcí Hrušky. Hlídat je budeme i po skončení práce hasičů, než se stanový další postup jejich likvidace,“ informoval ředitel Jihomoravských policistů Leoš Tržil.

Dodal, že v lokalitě nyní působí přes den asi sto padesát policistů. V noci pak devadesát. V terénu vypomáhají i členové speciální pořádkové jednotky z Prahy. „Zatím za uplynulé období nedošlo k mimořádným událostem z hlediska veřejného pořádku a krádeží. Měli jsme oznámení ke zmizení dvou autovraků z Pánova. Dohledaly se. Byly odtaženy kvůli zajištění průjezdnosti silnic,“ řekl Tržil. Policisté budou zmíněnou oblast dlouhodobě monitorovat i po stažení hasičů a armády.