Pokuta může být podle některých českých i slovenských médií až šedesát euro. V České republice přitom řidiči zmíněnou kartu neseženou.

„Od 1.5. platí vyhláška našeho ministerstva zdravotnictví. V ní je povinnost specifikovaná. Platí pro každého, kdo se pohybuje po slovenských silnicích, tedy i pro české řidiče,“ uvedl vedoucí oddělení služeb a dopravních nehod Prezídia policejního sboru v Bratislavě Pavel Haviernik. Podle něj je ovšem nařízení platné jen pro lékárničky koupené po datu platnosti vyhlášky, tedy v květnu tohoto roku. Paradoxně tak může být jistější český řidič s lékárničkou rok starou než s úplně novou.

Výklad zákona i vyžadování jeho dodržování ovšem není úplně jasný. Ministerstvo zdravotnictví i jednotlivé složky policie se zatím nesjednotily. Zatímco plukovník Haviernik z policejního prezidia považuje za samozřejmost, že policisté mohou i řidiče z ciziny pokutovat, pokud kartu mít nebudou, nižší složky to tak vyhroceně nevidí.

„Kontrola lékárniček není prioritou policejního sboru. Prioritou je bezpečnost a plynulost dopravy. Občané České republiky se nemusí obávat, že je naši policisté budou za lékárničky sankcionovat,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství v Trnavě. Tento kraj je přitom spolu s Trenčínským kvůli bezprostřední blízkosti pro řidiče Slovácka obzvlášť podstatný.

Ministerstvo zdravotnictví pak dokonce ještě před týdnem pro Český rozhlas tvrdilo, že pro cizince nařízení vůbec neplatí.

Karta první pomoci je v podstatě zalaminovaný leták o velikosti dlaně. Na jejím líci je šest obrázků, které ukazují, jak vypadá stabilizovaná poloha, jak se zastavuje krvácení nebo dává umělé dýchání. Rubová strana je pak popsaná vysvětlujícím textem. Koupit ji lze jen na Slovensku. Ne všude ji ale zatím mají. Řidič by se měl pokoušet o nákup hlavně u benzinek

Policisté se v prvních týdnech prý zaměří spíše na osvětu. Ovšem v létě, až začnou Češi jezdit k sousedům nebo přes ně na dovolenou, už bude situace jiná. Odborníci proto doporučují raději si Kartu prvej pomoci pořídit. Zástupci Ústředního automotoklubu navrhují si ji v případě nutnosti vyrobit. Nová slovenská vyhláška stanovuje, že karta musí být vodě a prachu odolná. Je tedy prý možné si ji doma vytisknout a zalaminovat. Na internetu je k nalezení jak čelní obrázek tak i povinný text zadní strany.

„Viděl jsem reportáž v televizi, takže jsme to hned s přáteli probírali. Většinou o tom nevěděli. Jelikož jezdím na Slovensko, hned jsem si vše potřebné našel na internetu a kartu si vyrobil,“ řekl řidič Ratíškovic. Miroslav Buřinský

1. Krvácanie
Ranu zakry sterilnou gázou a pevne obviaž obväzom. Ak obväz rýchlo presakuje, stlač rukou, končatinu nadvihni. Pri krvácaní z nosa alebo z úst daj hlavu do polohy na boku!

2. Bezvedomie
Zisti, či dýcha. Ak nedýcha, uvoľni mu dýchacie cesty a začni s nepriamou masážou srdca a následne záchrannými dychmi (pozri OBRÁZOK) v pomere 30 : 2. U detí sa začína 5 záchrannými dychmi, následne ako u dospelých. Ak dýcha a nie je podozrenie na poranenie chrbtice a iné vážne poranenia, daj raneného do stabilizovanej polohy.

3. Podozrenie na poranenie chrbtice
Ranenému znehybni hlavu, a ak to nie je nevyhnutné, viac ním nehýb.

4. Poranenie hrudníka a brucha
Poranenie zakry sterilnou gázou. Zabodnuté predmety nevyťahuj! Zraneného prikry. Nepodávaj mu jesť a piť!

5. Zlomeniny
Končatinu nenaprávaj. Znehybni ju pevným materiálom (kĺb nad a pod zlomeninou). Otvorenú zlomeninu prekry sterilnou gázou.

6. Popáleniny
Popálených miest sa nikdy nedotýkaj! Prilepené šatstvo z rany neodstraňuj! Postihnuté miesta sterilne prekry.