S nedostatkem zaměstnanců se dlouhodobě potýká většina zemědělských podniků na celé jižní Moravě. Zatímco Petrovickým chybí nejvíce ošetřovatelé prasat, údržbáři nebo traktoristé ve Vinofruktu v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku postrádají celoročně na dvacet dělníků ve vinicích. Zvlášť v těchto dnech, kdy začali se sběrem hroznů na burčák. „ Zachraňují nás brigádníci z východu, hlavně ze Slovenska a Ukrajiny. Nemůžeme si vybírat, lidi nejsou,“ potvrdil mluvčí společnosti, patřící pod Chateau Valtice, David Šťastný.

Napjatá situace panuje i na severu kraje. „Ještě nemáme hotové žně, v současném stavu zaměstnanců pracujeme do noci, o víkendech. Chybí nám mechanizátoři, traktoristé, ale i ošetřovatelé skotu, dojičky. Ale také kvalifikovaní zootechnici či agronomové,“ přiblížil Stanislav Michal, předseda Zemědělského družstva vlastníků Nýrov na Blanensku.

Podle aktuálních výsledků průzkumu Agrární komory České republiky bojuje s nedostatkem pracovníků devadesát procent zemědělských podniků, většina celoročně. „Největší potíže se zajištěním pracovní síly jsou v živočišné výrobě. V rostlinné pak chybí především posily na sezonní práce na polích, sadech a vinicích,“ sdělila mluvčí komory Barbora Pánková.

Prezident komory Jan Doležal spatřuje důvod ve stárnutí populace pracovníků v zemědělství, mezigenerační výměna v oboru se ale nekoná. „Zemědělství má v očích veřejnosti, především mladých lidí, bohužel velmi nízkou prestiž,“ poukázal Doležal.

Nedostatek pracovníků v zemědělství:

Bojuje s ním 90 % zemědělských podniků
Podle průzkumu jim chybí až polovina zaměstnanců
Nejvíc v živočišné výrobě a při sezónních pracích v rostlinné
Zemědělci najímají zahraniční brigádníky, především z východu Evropy.
Vládní ČSSD navrhuje snížení počtu agenturních brigádníků na 10 %.
Zemědělci se obávají, že by úroda zůstala na polích.
Zdroj: Agrární komora ČR

Nezájem domácích nahrazují proto brigádníci ze zahraničí, především z východu. Zemědělci si je najímají prostřednictvím pracovních agentur. Pomyslné vidle jim do toho ale hází vládní návrh na omezení počtu zahraničních brigádníků na pouhých deset procent z celkového počtu. „Došlo by k obrovským ztrátám kvůli nesklizeným plodinám, a tím i k dalšímu snížení soběstačnosti Česka u některých potravin,“ varoval Doležal. Komora se podle něj proti návrhu ohradila.

Opatření se obává i David Šťastný. „Stát podmínky neustále mění, každé opatření nás omezuje v podnikání,“ zlobil se vinař.

Podle Pavla Hermana z petrovického družstva vyplývá nezájem lidí z fyzicky náročné práce a nepravidelné pracovní doby, jež závisí na počasí i době sklizně. „Linky jsou dnes automatizované, moderní traktory stojí i pět milionů, jsou klimatizované, platy jsou dobré. Přesto se lidé nehrnou, nechtějí se umazat,“ zamýšlel se.

Za volantem traktoru oral včera pole u Vranovic na Brněnsku i šestašedesátiletý důchodce Jan Dofek z Přibic. „Chodím pomáhat také z jara i na žně, třeba dva měsíce v kuse. Někdy si ale potřebuji odpočinout. Je to pořád horší, mladým se moc nechce,“ poznamenal.