Kdo může za červnový výbuch plynu v Kyjově, který málem zabil dva lidi? Na jednoduchou otázku ani po čtyřech měsících není odpověď. Jelikož výbuchu předcházely práce konkrétní firmy a konkrétních pracovníků, zdálo se původně, že šetření bude jasné a rychlé. Už před dvěma měsíci policie informovala, že vyšetřování se chýlí ke konci.
„Bohužel stále nemáme pohromadě dokumenty. Na posudek od Institutu technické inspekce i přes několikeré urgence vyšetřovatele stále čekáme,“ informoval mluvčí policie Petr Zámečník.
Právě institut má odpovědět na otázku, která nejvíce zajímá kyjovskou radnici a tamního správce bytů. Jestli firma provádějící práce na plynovém zařízení měla všechna potřebná povolení a školení.
„Žádost přišla v srpnu. Náš pracovník byl s vyšetřovatelem v kontaktu a posudek má hotový. Je připravený k odeslání. Další informace podat nemohu, jsou určeny jen policii,“ uvedl za institut pověřený ředitel brněnské pobočky Jindřich Witos.
Otázkou je, kterou firmu inspektoři prověřovali. Podle prvních reakcí si na opravy v městském bytovém domě Za Stadionem správce bytů Bytasen najal AKZ stavby Ořechov.
Povolení: klíčová věc
Jejich zaměstnanci podle slov nájemníků práce také provedli. Když došlo k výbuchu a později k odškodnění postižených manželů Neduchalových, objevilo se na dokumentu o odškodnění razítko podniku ELTI HB Brno, zato po jménu AKZ stavby nebylo ani památky.
„K pracím, jaké se dělaly Za Stadionem, je potřeba živnost: montáž a opravy vyhrazených plynových zařízení,“ shodují se Deníkem oslovení odborníci.
Podle lidí pohybujících se ve stavebnictví AKZ stavby zmíněnou živnost nemá, ale ELBI HB ano. Totéž je k nalezení také ve výpisech zveřejněných v registru ekonomických subjektů na stránkách ministerstva vnitra.
Už dříve dal Bytasen na vědomí, že s ořechovským partnerem rozvázal spolupráci.
Pokud by experti pochybení správce bytů nebo provádějící firmy potvrdili, pod správcovskou firmou Bytasen by se v Kyjově povážlivě houpala židle.
„Myslím, že tam určité kroky některé ze zúčastněných stran nebyly v pořádku. Hned po výbuchu jsem proto na mimořádné radě navrhoval vypovězení smlouvy správci, ale kolegové radní byli tehdy jiného názoru, proto vyčkáváme výsledků šetření policie,“ řekl kyjovský starosta František Lukl.
Policie případ zatím šetří jako podezření z obecného ohrožení. Podle slov mluvčího ale zatím obvinění nebylo nikomu sděleno. To by se ale mohlo už v příštích dnech změnit.