Místo zvuku vojenských píšťalek při pořadových cvičeních z éry před pár desítkami let se odteď může přímo ze srdce bývalých hodonínských kasáren ozývat zvuk píšťalek rozhodčích.

Pětadvacetihek­tarový areál doznal totiž další podstatnou změnu. Odteď tak začne splňovat nejen nároky na bydlení, ale také relaxaci, aktivní odpočinek i volnočasové aktivity.

„Dvě volejbalová a jedno basketbalové hřiště, plocha pro míčové hry i dva menší ostrůvky s herními prvky pro nejmenší děti i do budoucna zatravněná plocha pro relaxaci,“ vyjmenovala při čtvrtečním slavnostním přestříhávání pásky sportovní plochy nového dětského víceúčelového hřiště místostarostka Hodonína Anna Matějková.

Podle ní je už teď jasné, že hřiště bude do budoucna hojně navštěvované. Už teď sem prý vodí vydovádět nejmenší děti učitelky z hodonínských mateřských škol. Je totiž v klidném místě bez dopravy a navíc uprostřed vzrostlé zeleně.

„Toto hřiště na ploše sedmi tisíc metrů čtverečních vzniklo z obrovské potřeby lidí a zejména dětí, žijících v okolních domech,“ vysvětlila Matějková, proč město k realizaci projektu za pět milionů a tři sta tisíc korun vlastně přistoupilo.

Až zaroste trávou i ostrůvek uprostřed asfaltové plochy pro sportování, zpřístupní se veřejnosti pro relaxaci třeba na lavičkách také.

Herní prvky pro nejmenší byly podle místostarostky drahé. „Z bezpečnostního hlediska jsou ale skutečně nejlepší,“ ujistila.

I proto město do budoucna uvažuje, že jich bude postupně přibývat. Navíc by tu mohlo vzniknout také pískoviště.

K výstavbě hřiště by ale nejspíš vůbec nedošlo, kdyby se k žádosti města o dotaci nepostavila vstřícně také společnost ČEZ.

„Ta nám věnovala jeden milion korun,“ upřesnila, jakou částí se energetická společnost na projektu podílela, místostarostka Milana Grauová.

Původní záměr města přetvořit prostor s třiceti objekty postupně tak, aby po skončení revitalizace nebylo možné poznat, k čemu prostor kdysi sloužil, se během šesti let přiblížil k samotnému finále.

Dnes v areálu bývalých kasáren sídlí nejen Evropský polytechnický institut, ale také například výrobna oplatek.

„Zbývá dokončit už jen některé kosmetické úpravy, jako třeba osvětlení či chodníky,“ dodal k proměně areálu s bývalými vojenskými objekty vedoucí odboru rozvoje města Jaroslav Malát.

Areál kasáren získalo Město Hodonín bezúplatným převodem od státu v roce 2004.

O dva roky později své nové majitele i využití k výrobním či obchodním účelům, poskytování služeb i bydlení našly všechny budovy. V prostorách takzvaného Brněnského náměstí je tak podle Jaroslava Maláta už pouze jedna, která stále hledá svůj účel.

Myšlenka využít původní asfaltovou plochu pro sportovní vyžití byla však v koncepci revitalizace podle obou místostarostek v areálu kasáren od jejího počátku.