„Hala bude sloužit základní škole. Samozřejmě ji mohou využívat i místní. Je zde sál pro všechny sálové sporty včetně házené, dole v hale jsou dvě místnosti s posilovnou a aerobikem. K dispozici je sportovcům šest šaten a samozřejmostí je i sociální zařízení,“ informoval starosta Lužic Josef Kreml.
Na slavnostní otevření se přijela podívat i absolutní mistryně světa v body–fitness Barbora Benešová–Kafková.
„O tom, že se v Lužicích bude stavět sportovní hala jsem se dozvěděla v roce 2002. Ne že bych byla skeptik, ale moc jsem nevěřila, že tento plán vyjde. Jsem strašně ráda, že tady můžu být při otevírání nádherné sportovní haly, protože v mých začátcích tady nic podobného nebylo,“ řekla. Absolutní mistryně světa přijela i proto, že z Lužic pochází a pozval ji pan starosta.

„Také jsem chtěla potěšit svoje fanoušky,“ dodala. Sportovní halu přišel pokřtít nejstarší občan Lužic dvaadevadesátiletý Oldřich Plíšek. Na otevření se přišlo podívat na čtyři sta lidí. Hala se stavěla od července loňského roku. Radnice na výstavbu nového sportoviště, které stálo přes třicet osm milionů korun, nežádala o dotace z Evropské unie. Obrátila se na ministerstvo financí. „Čtyři roky jsme žádali o dotaci ministerstvo, které nám vyhovělo a po čtvrté poskytlo dotaci patnáct milionů korun,“ uvedl starosta.

Na dalších zhruba dvacet tři milionů si obec vzala úvěr, který bude splácet patnáct let.
Slavnostní otevření haly Lužičtí spojili s oslavami stoletého výročí základní školy. Program začal už v pátek. „Přichystali jsme pro návštěvníky výstavu o historii a současnosti školy. Setkali se zde bývalí a současní učitelé a zaměstnanci školy,“ řekl ředitel základní školy Miroslav Hunča.
Ani děti při oslavách nechyběly. Pilně si připravovaly školní akademii s jejich vystoupeními. Akademie začíná v sobotu v půl čtvrté a reprízu bude mít i v neděli ve tři hodiny.

Pro lidi je v sobotu i neděli připravený den otevřených dveří, na kterém si mohou prohlédnout třídy, kam chodí jejich děti, nebo zavzpomínat na časy, kdy školu sami navštěvovali.