Internát, ve kterém léta pobývala, nabízel různé možnosti. A tak se mladá výtvarnice dostala do kroužku keramiky. Kruh a hlína jí učarovaly natolik, že začala keramiku studovat. Nejprve v Bechyni, poté přešla do Prahy, kde se na místní UMPRUM zabývala i výrobou porcelánu.

„Keramika mě uchvátila. Líbí se mi, že na rozdíl od textilu pracuji s živly, jako je voda či oheň. K dosažení finálního výrobku potřebuji všechny a Keramička Pavla Vachunová tvoří polovinu pražského studia Tyformy. Při tvorbě se inspiruje přírodou Bílých Karpat. bez znalosti řemesla nic nezmůžu. Navíc, když se otvírá pec, je to vždy velké překvapení. Jsou to pro mě takové malé Vánoce," vyznává se z lásky k uměleckému oboru Pavla Vachunová.

Při studiích se rodačka z Horňácka setkala s Julií Šiškovou, se kterou ještě na škole v Praze založila studio Tyformy. „Vytváříme porcelán od volného umění přes design po užité umění a šperky, jako jsou náramky, náhrdelníky nebo brože. Jsme ale teprve rok a půl po škole, takže se zatím snažíme prosadit na umělecké scéně a dostat se do širšího povědomí," uvádí Vachunová. S kamarádkou ze studia nabízí zboží nejen na vlastním webu, ale také na specializovaných portálech a v kamenných obchodech.

Za velkou zkušenost považuje to, že mohla vystavovat na českém Designbloku. „Mezi nezapomenutelné zážitky patřilo také keramické sympozium v Číně," vzpomíná umělkyně.

S Julií Šiškovou už představila svou tvorbu při různých výstavách. Nyní úspěšná dvojice vystavuje v Galerii umění města Brna v design-shopu Leporelo+. „Začátkem dubna otevřeme expozici v Kutnohorské galerii GASK," láká zájemce o umění Vachunová.

Keramička Pavla Vachunová tvoří polovinu pražského studia Tyformy. Při tvorbě se inspiruje přírodou Bílých Karpat.