„Jóóó Pavlo, Pavlo, Pavlo. Ten tvůj noťas stojí za to," rozezpíval se klaun Břeťa. Tím elixírem byla totiž speciálně „umixovaná" píseň. Když ji začal Břeťa zpívat, jedenáctiletá Petra už se dávno válela smíchy, protože píseň byla až závěrem vystoupení klaunů na jednom z pokojů dětského oddělení.

„To jak zpívali, se mi ale líbilo nejvíce," svěřila se Petra po odchodu klaunů, jejichž návštěva potěšila i její o tři roky starší nocležnici, která se bavila na lůžku s notebookem. Po dobu vystoupení jej sice neodložila, ale činnost přerušila. „Bylo to moc příjemné zpestření. Pobavilo to i potěšilo," řekla mladá slečna.

Jak potvrdila i primářka oddělení Anežka Kudličková, věk nehraje roli. Klauni rozveselí malé děti i ty dospívající. „Kolikrát se smějí i přítomní rodiče," dodala primářka.

Obě zmíněná děvčata přitom zdravotnické klauny viděla poprvé v životě. Dokonce o nich ani neslyšela a nevěděla tak, že po dětských odděleních nemocnic chodívají rozveselovat malé pacienty.

Klauni předvedli na hodonínském dětském oddělení v každém z pokojů vždy jiné vystoupení. Improvizovali podle toho, jak se návštěva vyvíjela i podle toho, co o pacientkách a pacientech věděli.

„Samozřejmě, že nám pomůže, když o nich něco víme. Podle toho můžeme uzpůsobit vystoupení, abychom nakonec více neublížili, než pobavili. Musíme také respektovat možnost rozšíření nákazy nebo nějaké zdravotní komplikace. Ale pořád máme jen status návštěvníka, nikoliv lékaře, takže můžeme dostat jen takové informace, jaké tomu odpovídají," připomněl Jan Kyncl, který má jako klaun roli doktora Suchara. Ve dvojici je to ten chytřejší, zatímco Ondřej Klíč jako doktor Břeťa Křeček je ten „natvrdlý".

Někteří pacienti na dětském oddělení potřebovali klauny více než jiní. Většina jich pojede na svátky domů, ale všichni ne. „Samozřejmě, že zůstanou jen ty případy, u kterých je hospitalizace nezbytně nutná, jako zápaly plic nebo děti, které potřebují infuze," upřesnila primářka.

Zdravotničtí klauni dojíždějí do hodonínské nemocnice dvakrát do měsíce. Nechodí jen za dětmi, ale i za staršími lidmi. Cílem jejich návštěv je přinést pacientům odreagování a dobrou náladu, což pomáhá v uzdravení.

V současné době navštěvuje více než osmdesát zdravotních klaunů více než šedesát nemocnic v celé republice. Jejich činnost řídí Občanské sdružení Zdravotní klaun.