„Termín porodu vycházel až na konec ledna. Miminku se na svět chtělo dřív, ale všechno už máme doma připravené,“ svěřila se Radka Hadašová, která se tak v kyjovské nemocnici stala první rodičkou v novém roce. Pochvalovala si výbornou péči personálu během porodu i při následné péči. Navíc tak navázala na dobré zkušenosti z prvního porodu.

Poslední léta ale znamenaly pro porodnici nad téměř jedenáctitisícovým městem ústup z dřívější slávy. Tedy alespoň co se týká počtů narozených dětí. „V kyjovské porodnici se za uplynulý rok narodilo celkem 700 dětí, z toho 360 chlapečků a 340 děvčátek. Bylo odvedeno 698 porodů, u dvou maminek se narodila dvojčata,“ zrekapitulovala čísla za loňský rok mluvčí Nemocnice Kyjov Veronika Hollerová.

Kyjov se dostal loni poprvé pod 807 porodů z roku 2005, tedy z doby rušení blízké porodnice v Hodoníně. Tam se ještě před dvaceti lety narodilo 366 dětí. Kyjovští v roce 2022 spadli pod hranici sedmi set porodů a nepodařilo se jim zvrátit trend tak, jako tomu bylo kolem roku 2012. Tehdy se počet porodů po pěti letech propadl pod hranici jednoho tisíce. Nad touto hranicí se ale pak v kyjovské porodnici drželi až do roku 2019, kdy po prvním výraznějším propadu klesl počet porodů na 955. Jenže tato klesající tendence dál pokračuje. Za posledních pět roků tak v kyjovské nemocnici ubyla zhruba třetina porodů. Tomuto trendu od loňského listopadu čelí nový primář zdejšího gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Kostka. Porodnice vstupuje do nového roku s plánem být ještě přátelštější porodnicí, otevřenou požadavkům moderních rodiček. „Ošetřování miminek probíhá nově vždy hned vedle matky, děti nejsou nikam odnášeny na měření nebo vážení. Novinkou je umožnění těsného kontaktu miminka s tatínkem, může být aplikován tak zvaný bonding,“ uvedl nový primář.

Rybák obecný v letu nad jižní Moravou.
Vzácní rybáci dostanou betonové ostrovy u Dubňan i Bzence

Připomněl, že významně více porodů bylo odvedeno s pomocí epidurální analgesie. „Tedy s použitím toho nejmodernějšího a nejúčinnějšího, co můžeme dnes rodičce nabídnout k omezení porodních bolestí,“ zmínil Kostka.

Návrat rodiček by podle něj mohla pozitivně ovlivnit plánovaná rekonstrukce celého pavilonu. „Uvědomujeme si význam porodního oddělení a připravujeme rekonstrukci porodnice tak, aby i nadále splňovala požadavky jednadvacátého století,“ vyjádřil se v tiskové zprávě po narození prvního miminka ředitel Nemocnice Kyjov Jiří Vyhnal.

Jenže zatím se nestaví, a tendr za stovky milionů korun tak dál čeká na vypsaní. Jen pro srovnání, u sousedů v Uherskohradišťské nemocnici, kde se mimo jiné narodil i letošní první občánek hodonínského okresu, disponují novou budovou pro porodnicko gynekologické oddělení od roku 2008. Současná primářka Soňa Pánková tady mohla od svého nástupu na primariát v závěru roku 2017 zahájit rekordní šňůru nárůstů porodů v této nemocnici, a to na čísle 1 318. Rekordní série tady skončila až na konci roku 2021 na 1 648 porodech. Loni pak podle informací z webu tamní radnice poprvé počet porodů klesl, a to na 1 450 a dva porody v domácím prostředí.

Nový polyfunkční dům z Rezidence Nová tržnice ve Veselí nad Moravou v ulici U Kajetánka.
FOTO: Komfort rezidenčních bytů se ve Veselí zřejmě otevře i nájemníkům

Také další porodnice i v jihomoravských okresních městech měly loni menší obsazenost. Jak uvedli loni v prosinci statistici, tak se podle předběžných údajů v Jihomoravském kraji za devět měsíců roku 2022 živě narodilo 9 100 dětí. „To ve srovnání s definitivními výsledky stejného období minulého roku bylo o 845 dětí méně,“ uvedl Karel Adam z Krajské správy ČSÚ v Brně s tím, že zjištěná skutečnost za prvních devět měsíců uplynulého roku je v posledních deseti letech nejnižší.

Nejčastější jména dětí narozených v roce 2022 v Kyjově:

chlapci: Jan 21x, Adam 14x, David 14x, Filip 14x, Vojtěch 13x

děvčata: Sofie 15x, Eliška 14x, Tereza 14x, Viktorie 12x