Letní počasí posledních týdnů, které po zimě v podstatě přeskočilo jaro, nepřeje jen komárům. Lidé, kteří v těchto dnech chodí často do přírody, by se měli začít chránit také před klíšťaty. Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje sídlící v Hodoníně už totiž za letošek eviduje sedm případů nakažení lymskou borreliózou.

„Pro klíšťata jsou příznivější teplejší zimy, kdy nastupuje relativně brzy i takové to skoro letní počasí, jako je tomu třeba letos,“ potvrdil vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Hodoníně, Libor Šmíd. „Tyto klimatické podmínky napomáhají tomu, že klíšťata mají během roku mnohem delší období, kdy jsou aktivní,“ řekl Šmíd.

Podle něj ale není Hodonínsko místem, kde by se vyskytovaly vyloženě endemické oblasti. „Jsou lokality, kde se vyskytuje víc klíšťat, jako například Mlýnky. Tam je jich víc než třeba konkrétně kolem Hodonína. Významnější ložisko je ale spíš až okolí Brněnské přehrady,“ uvedl.

Odborníci se shodují, že je důležitá především prevence. Kromě světlého oblečení, dlouhých nohavic u kalhot a rukávů u košilí či použití repelentu je podstatné hlavně očkování. Ze dvou nemocí, které klíšťata přenáší, a to klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy, je možné nechat se naočkovat pouze proti encefalitidě. U borreliózy zatím není účinné očkování k dispozici.

„O očkování se lidé začnou zajímat většinou až poté, co se s tímto onemocněním setkají ve vlastní rodině či v okruhu svých známých a jsou konfrontováni se závažností jeho průběhu a s následky,“ komentuje ale přístup k prevenci v tiskové zprávě vedoucí protiepidemologického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Vaverková.

Reklamní kampaně společností, které očkování proti klíšťové encefalitidě do České republiky přivážejí, ale podle lékárníků zabírají. „Na začátku roku je zájem o očkování vždycky zvýšený. Očkovací látky zatím jsou. Máme je ale spíš po kouscích a doobjednáváme. Zájemci se tedy zatím nemusí obávat, že by byl nedostatek,“ komentoval za hodonínskou pobočku sítě lékáren Dr. Max František Lopaur.