„Sice se pokaždé repelentem nastříkám, připadá mi ale, že moc nezabírá. V loňském roce jsem chytla klíště na Lučině, naštěstí se to však obešlo bez nějakých vážnějších následků," svěřila se mladá žena.

Očkovaná proti klíšťové encefalitidě není. Právě injekce s vakcínou je přitom podle lékařů nejlepší prevencí proti tomuto virovému onemocnění, kterou parazit přenáší. „Očkování není už tak vázané na určitou sezonu. Jen je potřeba, aby pacient ihned po něm opravdu důkladně sledoval, zda nemá klíště. Injekce automaticky neznamená to, že je člověk ihned chráněný," sdělila pediatrička Danuše Hlásenská.

Přestože se člověk může nechat naočkovat po celý rok, nejvhodnější doba je podle ní zhruba dva měsíce před začátkem sezony. V ideálním případě by v té době měl člověk mít v sobě první dvě dávky. „Nejlepší je tak únor či březen. V červnu a červenci už je totiž sezona klíšťat v plném proudu," upozornila lékařka a dodala, že zájem o očkování je velký.

Za letošní brzkou aktivitu klíšťat může teplá zima. Odborníci navíc předpokládají, že parazitů letos bude hodně. „Aktivní jsou i kvůli tomu, že se vysoké teploty objevily docela brzy. Klíšťata se většinou vyskytují podél vodních toků nebo na okrajích lesů," sdělil hygienik Libor Šmíd.

Klíště ve vysoké trávě nebo na stromě ale nečíhá jen na člověka. Trápí také zvířata. „Můj pes měl za poslední týdny už tři. A to i přesto, že nosí antiparazitní obojek a letos jsem mu jako ochranu koupila ampulku," řekla Kořínková.

Veterináři se už s klíštětem u čtyřnohých pacientů setkávají poměrně často. „Jako prevence je dobrý jak obojek, tak i kapky za krk. Rozdíl je v době působení, obojek účinkuje déle. Stejně jako člověk i pes může chytit boreliózu, jejímž projevem je teplota a bolest kloubů," vysvětlil veterinář Jiří Hadámek.

Výskyt klíšťat sleduje i Český hydrometeorologický ústav. Na svých webových stránkách každý den upozorňuje na míru jejich aktivity. Zatímco ke konci března platil stupeň číslo dva, na začátku tohoto týdne i o uplynulém víkendu už to byla pětka, tedy středně velké riziko.

V celém Jihomoravském kraji se každý rok nakazí encefalitidou desítky lidí. „Loni jich bylo pětapadesát, zemřeli dva lidé," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková.

Kromě encefalitidy klíště přenáší i další vážnou nemoc – lymskou boreliózu. Proti ní však vakcína není. „Je proto potřeba používat repelenty a také vhodné oblečení. Důležitá je i pečlivá prohlídka po příchodu z přírody. Borelióza může mít totiž vážné následky," doplnil Šmíd.