Mezi ně od listopadu patří promítání anime v hodonínském kulturním domě, které pokračuje ve středu od šesti hodin večer epizodami Sword Art Online. „Snažíme se tak bojovat proti obecné představě, že anime je buď Pokémon, nebo hentai kreslená pornografie," vysvětluje Vlasta Konvičná, první předsedkyně milovníků Země vycházejícího slunce z jihu Moravy.

Schází se zhruba jednou za měsíc v čajovnách, cukrárnách či za příznivého počasí v parcích. „Naší hlavní činností je sdružování lidí z jihu Moravy, které baví anime, manga či cokoli spojené s Japonskem. Ti se díky klubu poznají a mohou sdílet zájmy, které jsou netradiční a rozhodně ne mainstreamové," upozorňuje předsedkyně.

Za léta působení na Slovácku sdružení spolupracuje jak s hodonínskou městskou knihovnou a brněnským mahjongovým klubem, tak od loňského listopadu s kulturním domem. V knihovně od roku 2012 organizuje Minami no Otaku Odpoledne japonské kultury, které připravuje i letos na jaře. „Jeho cílem je ukázat lidem, že anime není jen pro děti a Japonsko a jeho kultura, hry, kinematografie a mnoho dalšího má běžnému Evropanovi co nabídnout," přibližuje záměry hodně navštěvované akce Konvičná.

Podle ní se například anime a manga čili japonské komiksy neshánějí v současnosti nejhůře. Zájemci si tak mohou tuto zábavu užívat i v pohodlí domova. „Spousta je dostupná na internetu online. I když je český trh v tomto ohledu slabý, tak některá vydavatelství nabízejí mangu v češtině," sděluje předsedkyně s tím, že také dostupnost japonského jídla se oproti minulým letům poměrně zlepšila a v e-shopech se dá sehnat většina potřebných surovin.

„Zato tamní móda k nám ještě příliš nedorazila. Pokud ano, tak je velmi dobře zaplacená nebo se šije na zakázku u švadlen, kterým se tento styl líbí," dodává Konvičná.