„Od tohoto roku máme zaznamenané výkony u téměř patnácti set dětí. Dříve jsme testovaly děti, které chodily do sportovních klubu, takže měly i lepší výsledky. V posledních deseti letech jsme začaly testovat všechny děti na základní škole, podle toho také výkonnost vypadá,“ řekl sekretář mikulčického Atletického klubu Jan Bělohoubek.

Právě ti nejlepší pak zamíří mezi atlety. „Když se tady někdo ukáže, tak si jej zaměříme a pracujeme s ním my, nebo fotbaloví trenéři. Například historicky nejlepší desítka děvčat ve fittestech prošla i atletickým klubem,“ upozornil Bělohoubek.

Testy tělesné zdatnosti zaměstnávají i učitele. Ti pak výsledky zohlední i při známkování z tělocviku. Podle vedoucího mikulčického Školního sportovního klubu Michala Vrzala mají menší děti zájem o všechny disciplíny. „U těch starších jde vidět, že jsou lenivější, takže především sedy a kliky jsou pro ně těžší. Jde vidět, že mají jiné zájmy, a že více tíhnou k počítačům,“ zamyslel se učitel.

Ale ani některým menším dětem se v určitých disciplínách příliš nedařilo. Hluboký předklon tak skončil pro někoho i v záporných číslech. „Vůbec nedosáhl na podložku. Naopak gymnastka Jana Willmanová dosáhla až pětadvacet centimetrů pod podložku,“ podotkl Bělohoubek.

V Mikulčicích ale Willmanové vyrůstají talentované nástupkyně. „Nejvíc se mi líbil člunkový běh. Ale ještě raději bych měla vlastivědu, která nám kvůli fittestům odpadla,“ posteskla si vítězka okresního běžeckého poháru a naděje mikulčické atletiky Natálka Lazarová.

Naopak její soupeřka Adéla Nezvalová si raději zacvičila. „Největšími soupeřkami jsou Pavla Medusová a Natálka Lazarová. V klikách je lepší Pavla a v lezích a sedech jsem lepší já,“ řekla Adéla.

Účastníky fittestu čeká ještě vysvědčení. Tři nejlepší pak medaile. Nejzdatnější žák a žákyně se mohou těšit i na figurku, a těm nejzdatnějším ještě sponzor dobije kredit.