„Publikace je určená jak místním lidem, kteří mají 
o pěstování ovocných stromů zájem, tak i starostům či občanským sdružením. Je důležité, aby se obce v dnešní době věnovaly ovocným stromům, které mohou sloužit například jako zajímavé rozcestníky nebo milník u cest," uvedl autor knihy a manažer Místní akční skupiny Strážnicko Vít Hrdoušek.

Jak doplnil, dílo mohou využít i turisté, kteří do regionu zavítají a budou chtít ochutnat některou z místních specialit. Patří mezi ně například povidla, patenty, béleše nebo různé výrobky z oskoruší.

Publikace tradiční ovoce moravsko-slovenského pomezí je rozdělené z několika hledisek. Čtenáře seznamuje s původními odrůdami stromů z regionu Strážnicka, Ostrožska a Horňácka a v neposlední řadě také z přilehlého slovenského Kopaničářského regionu. U jednotlivých oblastí jsou pak popsané různé akce pořádané v regionech, při kterých mohou místní i přespolní výrobky z ovocných stromů ochutnat.

„Připojili jsme také mapu, která ukazuje, kde významné stromy rostou a kde jsou zajímavá návštěvnická místa a sady otevřené pro veřejnost. Už nyní plánujeme i ovocnářskou stezku z Myjavy na Strážnicko," doplnil Hrdoušek.

Své zastoupení mají druhy ovoce, jako jsou dřín, mišpule, jablka jaderničky, hrušně šidlenky či slívy durancie. „U každého z druhů je popis toho, jak strom roste, nebo k čemu se dají plody použít," přiblížil Hrdoušek.

Zájemci mohou publikaci získat v infocentrech obcí, které se do projektu zapojily, ale také v partnerských obcích na moravské i slovenské straně.

Knížka vydaná ve formátu A5 má přes osmdesát stran a doplňují ji barevné obrázky. „Tuto velikost i rozsáhlost publikace jsme zvolili také proto, aby ji mohli lidé s sebou při výletech nosit. Tradiční ovoce tak může sloužit i jako malý průvodce krajinou moravsko-slovenského pomezím," uzavřel Hrdoušek.