„Díky spravedlivému obchodu mám konečně peníze na uživení rodiny," řekl peruánský rolník Ramon Aguilar Rios, který tak mohl poslat děti do školy. I jeho příběh uvidí návštěvníci výstavy. „Fair Trade podporujeme pravidelně, je to správná věc. Jinou než spravedlivou kávu město na svých akcích už ani nepoužívá," přiblížila Ivana Hájková z hodonínské radnice důvod, proč akci pořádají.

Na vernisáž fotografií a příběhů pěstitelů kávy, kakaa a třtiny, která začne ve čtvrtek od sedmnácti hodin v předsálí knihovny, přijede také jejich autor Stanislav Komínek. Snímky jsou výsledkem loňského třítýdenního putování v Peru. Při něm trojice Čechů pátrala, zda Fair Trade zlepšuje tamním rolníkům život.

„Setkali jsme se s pěstiteli na pomezí amazonského pralesa i na úpatí And," popsal Komínek. Podmínkou pro zařazení do programu Fair Trade je také zákaz dětské práce a hospodaření šetrné k životnímu prostředí. „Spotřebitele stále více zajímá to, jak výrobek vznikl," uvedl Komínek. Zároveň dodal, že zájem o ně roste.

Ochutnají je proto i návštěvníci čtvrteční vernisáže. „Při besedě a promítání nabídneme ochutnávku kávy i čokolády," sdělila Hájková.

Putovní výstavu mohou lidé zhlédnout v předsálí knihovny až do jednadvacátého prosince.

PETR GAL