Motto každého ročníku vyhlašuje Národní knihovna Praha. Tím letošním se stal Sladký život s knihovnou! Každá z knihoven si ale může zvolit téma své.

Návštěvníky té hodonínské čeká celý měsíc Maratón čtení, Týden čtení určený především školákům a nakonec dojde na ocenění Krále čtenářů a Čtenáře roku.

„Maratón čtení zahájila spisovatelka Petra Braunová. Právě dnes se představí Martina Bittnerová a dvacátého března pak máme v plánu setkání nad knihami tragicky zesnulé brněnské spisovatelky Simony Monyové,“ vyjmenovala ředitelka hodonínské městské knihovny Hana Šimonová. Hodonín ale nabídne i pořady o Bibli, cestopisy či přednášky zaměřené na zdraví a životní styl.

Vůbec poprvé se letos v Hodoníně uskuteční Pomazánkobraní, což je soutěž o nejlepší domácí pomazánku. Zapojit se mohou všichni ti, kteří přinesou v úterý třináctého března odpoledne do čítárny knihovny vzorek pomazánky. Začátek akce je v 16.30.

Knihovna už také zveřejnila nejpůjčovanější tituly. Vůbec nejpůjčovanějším periodikem se přitom stal Hodonínský deník Rovnost.

Hlavní program měsíce čtenářů má za sebou už veselská knihovna. Ta se letošní březen rozhodla věnovat spisovatelům.

„Minulý týden jsme měli tři akce se spisovatelkou Petrou Braunovou. V pátek jsme vyhlásili nejlepšího čtenáře, kterým se stala Ludmila Křiváková z Hroznové Lhoty. Za uplynulý rok přečetla 
344 knih. Ocenění jí předala spisovatelka Kateřina Tučková, která do Veselí přivezla přímo z tiskárny svou novinku Žítkovské bohyně,“ sdělila vedoucí Městské knihovny ve Veselí nad Moravou Eva Machalová.

Vrcholem březnového počínání knihoven je vždy Noc s Andersenem, která je určená dětským čtenářům. Ve Veselí ji letos účastníci věnují kulatému stému výročí narození ilustrátora Jiřího Trnky, které připadá na letošní rok.

„Letos poprvé pořádáme Noc s Andersenem i na naší pobočce na Hutníku. Na zájemce čekají už ale poslední místa, zájem o tuto akci je totiž poměrně vysoký,“ zhodnotila knihovnice dětského oddělení veselské knihovny Vladimíra Žajdlíková.

Na děti čeká také večerní výprava i zajímavý host.

Bohatý program nabízí také Městská knihovna v Kyjově. Nejbližší akcí je dnešní přednáška Kláry Marie Stráníkové o novodobém otroctví.