Začátkem září se vydala delegace českých a moravských příznivců monarchie a jejich sympatizantů do hlavního města Lichtenštejnska Vaduzu. V rodovém sídle je přijal lichtenštejnský kníže šestašedesátiletý Hans Adam II. s manželkou Marií, hraběnkou Kinskou ze Vchynic a Tetova. Ta se narodila v roce 1940 v Praze. „Sídlo Hanse Adama II. vedle nás navštívil ze zemí Koruny České pouze prezident Klaus,“ upozornil veselský rodák Miroslav Pauřík.

Před přijetím u hlavy knížectví prošli všichni účastníci audience instruktáží o způsobech chování před představitelem státu, který je k sobě pozval. „Již vstupem do areálu dýchla na návštěvníka historie, krása zahrady a středověká architektura. Nejen padací most, hradní brána, instalovaná středověká děla, ale i heraldické symboly a plastiky na zdech celý zážitek umocňovaly,“ popsal své dojmy Pauřík.

Hradní pán i s chotí čekal na delegaci v předpokoji. „Pár se s každým osobně vlídně a s úsměvem přivítal rukypodáním a pozdravem Grüss Gott a nabídnutím pohoštění v podobě perlivé vody a džusu,“ pokračoval Veselan.

Poté Hans Adam dostal od českých a moravských monarchistů dary: čajový servis a zpracovaný rodokmen s vývody k evropským aristokratickým špičkám. Pak se v hlavním sále lichtenštejského zámku uskutečnila autogramiáda s možností předání osobních darů. Hosté z České republiky uctili hostitele mimo jiné velkým koláčem, medem, obrázky z Valtic a archivním červeným vínem. „V Lichtenštejnsku jsem byl poprvé. Návštěva Jejich Jasností mě a nás všechny uchvátila srdečností, uvolněností, vstřícností i laskavostí. Celá audience trvala asi dvě a půl hodiny, běžně jsou asi tak půl až jednu hodinu,“ nastínil výjimečnost předseda místní společnosti Koruny České ve Strážnici Jiří Čížek.

Kromě knížecího zámku si českomoravská výprava prošla hlavní město státu, v němž se právě konaly místní slavnosti. „Centrem prošel s hlasným zvoněním zvonců průvod nazdobeného šlechtěného skotu,“ podotkl Pauřík.

Návštěva lichtenštejnského sportovního areálu v Malbunu třídenní zájezd zakončila. „Na audienci nás jel plný autobus a ještě asi dvě osobní auta kolegů, kteří se z různých příčin nemohli zúčastnit celého zájezdu,“ upřesnil Čížek.

Návštěva v sídle Hanse Adama II., který podle lichtenštějské ústavy má nárok i na neexistující tituly vévoda opavský a krnovský, nebude poslední zahraniční akcí Koruny České. „Plánujeme také návštěvu Velkovévodství lucemburského spjatého s naší historií českým králem Janem Lucemburským, králi a císaři Karlem IV., Václavem IV. a Zikmundem. Dále přes Zikmundovy potomky dojdeme až k našim současným panovníkům z rodu Habsbursko-Lotringenského,“ dodal vnorovský veterinární lékař.