Sběratelství se Mičková začala věnovat v roce 2012. „O sbírání kočárků jsem přemýšlela už moc roků. Nikdy na to ale nebyl čas. Pak jsem ale hledala nějaký únik z reality a kočárky byly najednou na světě,“ vzpomíná na své sběratelské začátky Mičková.

Začala tedy chodit po sběrných dvorech a ptát se lidí, jestli jim doma starý kočárek nezavazí. A dařilo se. „Lidi mi vozí své staré kočárky už i sami. Kočárky ale nevykupuju, spíš hledám ty, kterých se lidé zbavují,“ připouští Mičková.

Některé kočárky se ale do jejích rukou dostávaly ve velmi špatném stavu. Věnuje se proto i jejich opravě. „Některé z nich byly v opravdu zoufalém stavu, třeba bez koleček. To pak sednu, brousím, rozebírám, natírám nebo lakuju,“ přibližuje Mičková. S tím, co nezvládne sama, jí ochotně pomáhá její manžel.

Kromě sbírání kočárků se však žena věnuje i sbírce panenek. „Jsou keramické, gumové i krojované,“ vypočítává Mičková. Sbírku tvoří i vyšívané dečky a různé další doplňky ke kočárkům. Mičková se věnuje i tvorbě dobových šatů pro děti i dospělé.

Jelikož jsou kočárky větších rozměrů, musí Mičková řešit problémy s úložným prostorem. „Díky starostovi můžu své kočárky skladovat v hasičské zbrojnici. Některé mám uložené i doma, některé u sousedů. Zkrátka všude tam, kde je místo,“ směje se sběratelka.

Zdeňka Mičková své kočárky momentálně vystavuje v Městské knihovně v Hodoníně. Na konci roku v období vánočních svátků by se výstava měla přesunout do Veselí nad Moravou.