Až se milovníci vína začnou poslední srpnový víkend sjíždět na tradiční Dny otevřených sklepů do Čejkovic, překvapí je dvě kruhové křižovatky na zcela nové silnici, která se táhne obcí. Auta se po ní sice prohánějí ve zkušebním provozu už asi měsíc, teprve včera ji ale radnice slavnostně otevřela.

„Když jezdili lidé na slavnosti vína do Čejkovic, vím, že nadávali. Byl to tady tankodrom. Píle ale růže přináší, a tak tu dnes stojí pěkná silnice,“ pochvaloval si průtah obcí jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se spolu se zástupci investora a stavební firmy přijel na hotové dílo podívat. Stavbu hradila Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Tisíc čtyři sta metrů nové silnice ji stálo pětatřicet milionů korun, přičemž devětadvacet milionů pokryje dotace z EU.

„Jsme rádi, že kostková silnice z dvacátých let minulého století, která byla hlučná a prašná, je pryč,“ řekl čejkovický starosta Pavel Novotný. Podle něj nová silnice zatraktivní obec pro turisty a přiláká hlavně cyklisty, kteří se jí dříve vyhýbali. K větší bezpečnosti přispějí dva kruhové objezdy, které díky opravě průtahu vznikly.

Stavba zahrnovala i opravu jednoho mostu a výstavbu dalšího zcela nového. Z obecní kasy radnice začala ihned stavět také nové chodníky. „Část jich máme, zbylé po celé trase postavíme celkem za 5,2 milionu korun,“ doplnil starosta. Stačit na to bude Čejkovickým milion korun, protože zbytek pokryje získaná dotace. Podél téměř celé trasy vznikla i nová parkovací místa.

Podle stavbyvedoucího Vladimíra Výlety se stavbě nevyhnuly problémy. Jak řekl, technické nároky na zatížení dnešních silnic jsou totiž jiné než dřív, a tak se stavební firma nevyhnula zpevňování podloží. Navíc se také muselo přemístit plynové potrubí v místě kruhového objezdu u kostela a položit ho hlouběji do země. „Stavba se tak prodražila o několik set tisíc korun,“ odhadl Výleta.

Do budoucna počítá Správa a údržba silnic s dokončením průtahu až na okraj Čejkovic ve směru na Velké Bílovice, a dokonce i celého pro region významného úseku na tahu Čejč – Velké Bílovice – dálnice D2. „Prodloužení této opravené silnice na okraj Čejkovic ve směru na Velké Bílovice je reálný do roku 2013. Připravujeme i celý tah Velké Bílovice – Čejkovice, ale v tuto chvíli se nedá garantovat termín,“ přiblížil plány ředitel Správy a údržby silnic Jan Zouhar.

Podle něj i v době krize letos kraj investuje do komunikací v kraji 1,1 miliardy korun. Na Hodonínsku jdou peníze do 2,2 kilometru dlouhého průtahu ve Svatobořicích-Mistříně, který by mohl být podle Zouhara hotový letos v říjnu. Hotové jsou už také Bukovany.

„V příštím roce počítáme s průtahem v Ratíškovicích. V plánu jsou i Bukovany, Ostrovánky, Nechvalín a Ždánice, ale tam půjde příští rok pouze o zahájení úseků mezi jednotlivými obcemi,“ doplnil.