Měsíc se toulal spřáteli obrovskou zemí srozmanitou krajinou a pohostinnými lidmi. Cestovatelé pobyli nějaký čas víránských rodinách, jeden zjejich známých je vzal dokonce do cirkusu. Dalimil Toman zMikulčic vypráví o jedné ze svých cest na východ.

Není to tvoje první cesta do Íránu. Co tě přimělo ktomu, vrátit se tam?

Írán mě okouzlil, když jsme jím předl lety projížděli při cestě do Indie. Okouzlili mě hlavně lidé a věděl jsem, že se sem musím jednou vrátit na delší dobu.

Existuje nějaká íránská duše?

VÍránu žije víc národností. Peršanů je tam asi polovina. Určitě vté zemi nějaká íránská duše je, ale netroufám si ji za své cesty popsat. Íránci jsou rozhodně hrdí na svoji zem, na svoji tradici, spousta znich je duchovně zaměřená. Určitá perská duše existuje.

Dostal ses do íránské rodiny?

Známe pár lidí zpředchozích cest. Do rodin jsme se dostali. To ale není vÍránu zas takový problém. Do rodiny jste zváni často na nocleh nebo pohoštění. Íránci jsou rádi, že můžou komunikovat scizincem a poznávají jeho kulturu a že je někdo poctil návštěvou. Patří to ktradiční islámské pohostinnosti.

Jací jsou tví íránští známí?

Máme známého, který nás zve tradičně na čaj. Usilovně studuje angličtinu. Moc mu nejde, ale je vždycky rád, že si může sněkým promluvit anglicky. Letos nás pozval do cirkusu, po návratu o půl noci jsme sním ještě hráli stolní tenis. Bylo to neuvěřitelně aktivní.

Je to typická zábava?

Íránci věnují hodně času rodině. Mají hodně svátků, během nichž je oblíbenou zábavou piknikování. Piknikují úplně všude, kolem různých potůčků, v parcích, dokonce i na kruhových objezdech uprostřed víceproudých silnic. Do toho ještě hrají šachy, bedminton.

Jak jste se na cestě domlouvali. Došlo knějakým komunikačním nedorozuměním?

Když jste trpělivý většinou se najde někdo s kým se domluvíte anglicky. Naučili jsme se pár frází vmístní řeči, fársí. Nedorozumění jsme zažili na ostrově Kešm vPerském zálivu. Vdobě naší návštěvy tam kladly vajíčka vzácné želvy. Dobrovolníci je chrání před toulavými psy. Když jsme se na pláži utábořili, měli místní lidé podezření, že budeme dělat něco nekalého. Ujistili jsme je, že se chystáme jen vařit večeři. Vylezli jim oči zdůlků, mysleli, že chceme povečeřet želví vajíčka. Všecko se ale nakonec vysvětlilo.

Jaký mají Íránci vztah kČechům?

Celkem dobrý. Vposlední době ktomu přispělo, že čeští studenti objevili vÍránu nejdelší systém solných jeskyní na světě, který má téměř sedm kilometrů. Tím překonal Írán dosavadní rekord Izraele, což udělalo Íráncům radost. Češi vjejich očích zase jednou stoupli.

Je vÍránu nějaké napětí vsouvislosti sválkou vIráku?

Myslím, že situace je dost jiná, než jak ji známe zmédií. Obyvatelstvo je neuvěřitelně přívětivé. Názory na politiku jsou různé, ale nikdo vás jako Evropana neodsuzuje. Íránci jsou docela fatalističtí po různých politických peripetiích a dlouhé válce sIrákem. Politická situace pro Íránce je nepříznivá, ale nenarušuje to kontakt scizinci. Nesnaží se vás přesvědčovat o tom, že Amerika je nejhorším státem na světě.

Takže se Evropan nemusí bát vyrazit do Íránu?

To určitě nehrozí. Ze všech cest jsem se vÍránu cítil nejlíp. Spíš se bojím toho, až se Evropané přestanou bát do Íránu jezdit a on tím ztratí svou tvář. Mají ale docela silnou hrdost. možná u nich nastane stejný efekt jako u nás po pádu komunismu. Íránci by to mohli ustát, i když lákadla západu jsou silná.

Kam povede tvoje další cesta?

Do Íránu bych se ještě rád podíval, ale plánujeme cestu do okolních zemí jako jsou Azerbajdžán, Arménie, Gruzie, možná Turkmenistán, do kterého je těžké se dostat. Po příjezdu člověk dostane svého osobního tajného policajta. Takže jsme zvědaví, jestli to vyjde.