„Šlo o dvě zástupkyně jedné tamní organizace, která bude mezinárodní adopce zajišťovat. Navštívili nejprve Úřad pro mezinárodně-právní ochranu dětí v Brně. Chtěli ale ještě vidět zařízení, ze kterého by teoreticky mohly jít děti do Filipín,“ uvedla ředitelka kyjovského zařízení Anna Neduchalová.

Podle ní se samozřejmě předpokládá spíše opačný pohyb. To znamená, že by čeští rodiče přijali děti z Filipín.

Ženy byly nadšené prostředím i organizací péče o děti mimo rodinu pod záštitou státu.

„Moc se jim líbilo, že děti v ústavu mají například rehabilitaci. Že se jen dítě neodloží někde, kde pak čeká, až si ho někdo vezme. Taky chválili spolupráci s rodinami. Ukázala jsem jim statistiku za posledních sedm let. Překvapilo je vysoké procento dětí, které se vrací do rodin,“ uvedla ředitelka. Na Filipínách nejsou podle ní kojenecké ústavy spojené se zdravotnickými zařízeními.

Exotická návštěva se vyptávala také fetální alkoholový syndrom (vrozené vady způsobené požíváním alkoholu během těhotenství – pozn.red.), se kterým se na ostrovech potýkají. „Zjišťovali si, zda s ním máme v naší vinařské oblasti problémy. Pro ně je to novinka, ale u nás se o tomto syndromu ví už od sedmdesátých let minulého století,“ ozřejmila Neduchalová.

Podle ní nebude při přechodu dětí problémem rozdílné prostředí obou zemí. Česká republika už má za sebou například adopce mongolských dětí a jsou s nimi naopak výborné zkušenosti. Děti do nového prostředí zapadly a kromě vzhledu se ničím neliší. Problémem může být jen, zda je přijme okolí.