Že kojení přináší nesporné výhody pro maminky i jejich děti se hovoří stále. V některých případech však kojení možné není. Pak přichází na řadu laktační poradce a jeho alternativní způsoby.

„Určitá skupina miminek, které po nějakou dobu není možno kojit (jsou to miminka nezralá, nedonošená, která nemají sací reflex nebo děti, které mají zdravotní problémy, případně jejich maminky) je třeba dokrmit. I u těchto dětí chceme, aby laktace byla úspěšná a kojení bylo úspěšné, proto se snažíme je nekrmit z láhve,“ vysvětluje lékařka kyjovského novorozeneckého oddělení Helena Černá.

K dispozici jsou i laktační poradkyně, které v prvních dnech maminkám poradí.

„V kyjovské porodnici preferujeme alternativní způsoby. Nejčastěji volíme krmení dítěte přes lžičku. Další způsob je pomocí speciální kádinky nebo stříkačky. Stříkačku můžeme vést po prstu, případně na ni napojíme cévku, která se příkládá mamince při kojení k prsu. Miminko zároveň pije mateřské mléko, tím se stimuluje jeho tvorba a současně je dítě přikrmováno,“ laktační poradce kyjovské porodnice Kateřína Bábíková.

Za důraz na plné kojení po porodu byl nemocnici Kyjov udělen již dříve titul Baby Friendly Hospital. Podle zkušeností odborníků si při kojení každá matka s děťátkem vytváří silnou citovou vazbu. Kojené děti jsou podle odborníků spokojenější i méně nemocné. Pro maminky je navíc tento způsob pohodlný a levný.