Výběr jeho osoby na pozici ředitele hodonínské zoo vyvolal velkou diskuzi. I to, že kandiduje do senátu a zároveň do hodonínského zastupitelstva. Čemu dá bývalý starosta Hodonína Jiří Koliba přednost, se chce rozhodnout až po volbách.

Mohu vám na úvod položit osobní otázku?
Jistě.

Do života vám nedávno zasáhla nešťastná událost. Vaše manželka měla vážnou dopravní nehodu. Jak se jí daří?
Daří se jí podstatně lépe, protože po třech měsících jsme ji převezli z brněnské úrazovky do rehabilitačního střediska, a tam slíbili, že by nám ji během dvou měsíců měli vrátit domů. Sice s francouzskými holemi, ale už rozchozenou. Takže je to dobré, dokonce víc, než jsme z počátku čekali.

Narušila tato událost vaše pracovní plány? Z Hodonína jste totiž odešel do Prahy za lepším na ministerstvo průmyslu a obchodu a po parlamentních volbách, ve kterých lidovci neuspěli, jste opustil post náměstka ministera pro místní rozvoj a vrátil se zpět do Hodonína.
Bylo trošku jinak. Do plánů to nijak nezasáhlo, spíš to jednoznačně vyřešilo některá dilemata. Neodešel jsem z Prahy, protože by lidovci neuspěli ve volbách. Dal jsem výpověď ještě předchozímu ministru Vondruškovi. Čili nečekal jsem, až bude výměna stráží a nový ministr mě vyhodí, což by se dalo očekávat. Protože se však stala ta nehoda a musel jsem řešit rodinnou situaci, tak jsem se z Prahy vrátil z vlastní iniciativy. Nebudu zastírat, že jsem měl v Praze další nabídky. Byly zajímavé, uvažoval jsem o nich, ale po té nehodě se staly bezpředmětnými.

Takže vy jste dal nejdříve výpověď, ale asi až po volbách, že? A pak jste zvažoval nabídky, ale vrátil jste se kvůli tomu, co se stalo.
Jedna z nabídek přišla ještě před volbami, další až po volbách a já jsem rezignoval k třicátému červnu, to znamená v období mezi volbami a nástupem nové vlády.

Nyní jste vyhrál výběrové řízení na ředitele zoo v Hodoníně. Proč jste se do něj přihlásil?
Protože jsem se vrátil do Hodonína a k pobytu tam patří i práce. Nemělo by logiku, abych se vrátil a jezdil za prací denně do Brna. To bych mohl zůstat klidně v Praze. A pokud si pamatuji časové souvislosti, tak městská rada odvolala ředitele zoo koncem května a já jsem se vrátil domů v polovině června. Někdy na přelomu července a srpna jsem zaznamenal ve sdělovacích prostředcích oznámení o výběrovém řízení na ředitele zoo, tak proč bych se nepřihlásil. Je to práce v Hodoníně.

Je to práce v Hodoníně, ale hodně vzdálená vaší profesi stavebního inženýra.
Když si vezmete vůbec nejpopulárnějšího ředitele zoologických zahrad v České republice, tak je to určitě pan Fejk v Praze. A jestli si myslíte, že je zoolog, tak není. Je to učitel a zvládl to naprosto profesionálně. Takže pokud to zvládl on, proč bych to nezvládl já. Škodovku Mladá Boleslav také neřídí automechanik, nemocnice také neřídí doktor a funguje to. Ono to není jen o vztahu ke zvířatům, ale i o vztahu k lidem, k organizaci. A že bych vztah ke zvířatům neměl, to popírám, protože já jsem mezi zvířaty vyrůstal a i tady v paneláků jsme vždy nějaké zvíře měli.

Diskutující na webu našich novin hodonínskydenik.cz vám mají za zlé, že chcete být zároveň ředitelem zoo, senátorem i starostou, protože kandidujete i do zastupitelstva. Čemu chcete tedy dát přednost?
To je jednoduché. To, že chci být starostou, se čas od času objeví, ale já už jsem vám i ostatním sdělovacím prostředkům jasně řekl, že kandiduji do zastupitelstva, ale na osmém místě, aby bylo vidět, že mám o město zájem, ale zároveň naprosto zřetelné, že nemám ambice na placenou funkci na radnici. A nevím, co je na tom špatného, být ředitelem zoologické zahrady a zastupitelem, protože tuto kombinaci absolvoval ředitel zoo Frais nejméně od roku 1994. Co se týká senátora, měl jsem možnost poznat většinu senátorů této republiky a především ti, kterých si vážím, kteří něco dokázali v osobním životě i v senátu, nějaké civilní zaměstnání mají. Zdaleka ne všichni ho pověsili na hřebík. Vzpomínám na primátora Teplic Kuberu, který byl jak v Teplicích, tak v senátu opakovaně zvolen, a to právě proto, že byl v obou funkcích velmi dobrý. Když to zvládne on, tak proč bych to nezvládl já. A nemusíme chodit daleko, hodonínská senátorka Alena Venhodová také nezavřela svoji zubní ordinaci.

Vážení čtenáři, celý rozhovor s Jiřím Kolibou najdete v úterním týdeníku Slovácko