„Ideální pro komáry je, když přijdou záplavy a v lese vzniknou tůně. Takovéto deštivé počasí určitě výskyt zvýší. Nemusí to ale být zvýšení zásadní. Je sice deštivé počasí , zároveň je ale chladno,“ uvedl Jan Dovrtěl z Lesů České republiky. Ten vzápětí dodal, že při zvýšení teplot se může situace změnit.

Situaci s komáry kontroluje komárolog Oldřich Šebesta. Ten se na Hodonínsko chystá ke konci tohoto týdne. „Aktuální situaci na Hodonínsku neznám. Pokud ale mohu usuzovat ze situace na Břeclavsku a z průtoku v Moravě, neočekávám dramatické změny,“ uvedl Šebesta.

Ani město Hodonín se na komáry ještě nechystá. „Žádné stížnosti na zvýšený výskyt komárů jsme nezaznamenali, takže v nejbližší době žádný postřik neplánujeme,“ uvedla tisková mluvčí Města Hodonín Petra Kotásková. Kooperaci s Hodonínem si Šebesta pochvaluje.

„Spolupráce s obcemi je na velmi rozdílné úrovni. Například v Hodoníně je velmi dobrá. Město si nechává dělat monitoring a samo zajišťuje i aplikaci přípravků,“ řekl Šebesta.

Obecně nejpostiženějším místem je v Hodoníně sídliště Jihovýchod a tamní jez. I ten je však pod kontrolou.
„U jezu stav pravidelně sleduji. Město tam provádí postřiky. Nějací komáři tam byli, ale je to lepší než v minulých letech. Úplně komáry zlikvidovat nelze,“ vyjádřil se Šebesta.

Jak se tedy lidé mají při pohybu v přírodě chránit?

„Jednak přizpůsobit chování aktuální situaci. Pokud to jde, tak se vyhýbat blízkosti líhnišť, a to hlavně lužních lesů. Především v době nejvyšší aktivity komárů (navečer, ale i ve dne za teplého, bezvětrného a vlhkého počasí), zvláště s malými dětmi,“ vysvětlil Šebesta.
Podle něho by ale za současné situace měly spolehlivě zabírat i běžné repelentní přípravky.

Lidé se tak zatím nemusí bát ani nemocí, které komáři přenášejí. „Při současném nízkém výskytu komárů se neočekává ani větší výskyt Valtické horečky, která se obvykle projevuje jako lehčí chřipkovité onemocnění,“ doplnil Šebesta.

K novému zaplavení líhnišť by tak musely přijít vydatné deště spojené se zvýšením hladiny řek, což zatím nenastalo. „V případě letních záplav stačí částečné zaplavení lužních lesů. To nemusí být ani příliš nápadné. Přesto pak může komáří kalamita propuknout do čtrnácti dnů od začátku záplav,“ uzavřel Šebesta.