Přestože hodonínský region patří k oblastem, které se s komáří kalamitou potýkají téměř každoročně, letos to vypadá, že lidé repelenty potřebovat nebudou. Příčinou toho, že komárů je podstatně méně než obvykle, je fakt, že kvůli letošnímu teplému a suchému jaru líhniště komárů vyschla.

„Monitoring, který provádíme v okolí Moravy, Kyjovky či na Strážnicku, dokládá, že komárů je málo. Zvýšený výskyt larev jsme zaznamenali pouze v dubnu. V daných lokalitách jsme použili postřik, který snižuje možnost vylíhnutí,“ popsal situaci Libor Šmíd z hodoníského pracoviště Krajské hygienické stanice. Jeho slova potvrdil i Jiří Homola z Meteorologické stanice ve Strážnici.

„Sídlím na samotě v blízkosti mokřin. Předchozí období bylo suché a mokřiny, kde se komáři líhnou, vysychají. Za celou dobu jsem viděl asi tři komáry. Ani jsem je nezabil, abych nevymýtil druh,“ sdělil s úsměvem Jiří Homola.

Jediné, co by mohlo příjemné léto bez komárů ohrozit, jsou vydatné deště, které by zvýšily hladinu řek. „Pokud by nadměrné srážky naplnily luhy a tůně, dalo by se předpokládat zvýšení výskytu komárů,“ dopnil Libor Šmíd. Přestože na mnoha místech regionu v posledních dnech pršelo, srážky většinou nebyly vydatné. „Pěknou závlahu přinesl déšť třetího června, kdy napršelo téměř deset milimetrů, což je deset litrů na metr čtvereční. Ostatní deště však spíše udržovaly půdní vlhkost,“ zhodnotil poslední dny Jiří Homola.

Ani v předpovědi na další týden hydrometeorologové déšť nepředpokládají. „Trvalé a vydatné plošné srážky vidět nejsou,“ upřesnil Miloslav Hradil z Českého hydrometeorologického ústavu.