Komárů je letos díky teplému počasí nejméně za posledních patnáct let. „Na Hodonínsku není celková situace s komáry moc dobrá. Co se týče líhně, tak je to lepší. Prakticky ale komáři v letošním roce nejsou,“ řekl komárolog Oldřich Šebesta. Podle něj je nejvíce ohroženým místem na Hodonínsku přímo Hodonín. A to tamní sídliště Jihovýchod a lokalita u přístavu. „Tuto oblast musíme neustále sledovat. Například v minulém týdnu se nám objevily larvy,“ uvedl Šebesta. Na Kyjovsku kalamitu také zatím nezaznamenali. „Zatím nestříkáme, ani se na to v nejbližší době nechystáme,“ sdělila vedoucí kyjovského odboru životního prostředí Šárka Hauserová.

Díky suchu je podobná situace také na Veselsku. Pokud přijde déšť, nebo záplavy, je poté nutné larvy v líhništích postříkat. „Larvy hubíme biologicky, nikoliv chemicky, to znamená, že tyto prostředky jsou naprosto neškodné,“ vysvětlil Šebesta. Sám ale dodává, že tento druh hubení není zcela účinný. „Pokud začneme s hubením, působíme přímo na hladinu. V tomto ohledu jsou biologické postřiky nevýhodné. Když totiž někam nestříkneme, třeba proto, že tam nedosáhneme, larvy neuhynou. Proto se práce musí provést perfektně,“ vysvětlil Šebesta.

V celosvětovém měřítku jsou komáři největší přenašeči nemocí. „Ve světě přenáší komáři nemoci, jako jsou malárie nebo žlutá zimnice,“ přiblížil Šebesta. V našich podmínkách se vyskytuje okolo třiceti druhů komárů. Ti přenáší hlavně valtickou horečku. A jak se tedy mají lidé před komáry chránit? „V případě pohybu v přírodě je samozřejmě účinný repelent. Pokud se ale chceme chránit doma, nejúčinnější a asi také nejlevnější jsou sítě v oknech,“ uzavřel Šebesta.