Hodiny právě odbily celou. Volby do krajských zastupitelstev vypukly. Stinnou chodbou stařičké budovy akademie si to přímo k volební místnosti šinou první voliči. Poměrně mladé osazenstvo volební komise volebního okrsku 7 je vítá s úsměvem.

Dvě mladé slečny jsou členkami komise poprvé. „Maminka mě k tomu postrčila. Sama to beru spíše jako brigádu něž co jiného," odpovídá na dotaz, jak se dostala do komise, pětadvacetiletá Petra Matušinová. Vzápětí už pomáhá s kolegyní a kamarádkou dalším postarším voličům s volebním postupem.

V patřičně uklizené místnosti jedné z učeben visí pro jistotu na tabuli ještě vzory hlasovacích lístků. Většina voličů ale návod nepotřebuje. Přicházejí dopředu připravení vhodit do volební urny tu „pravou" kandidátku.

Najdou se ale i tací, kteří přebírají lístky teprve na chodbě. Tam, kde se ještě před pár hodinami procházeli školáci.

Odvolili za minutu

Mladí manželé Dohnálkovi jsou však zcela jiný případ. Už za minutku po svém příchodu vybíhají ze dveří volební místnosti.

„Přišli jsme docela brzy, ale to proto, že spěcháme. Vyšlo nám to tak, že jsme zrovna sehnali hlídání pro dítě," řekla Blanka Dohnálková. S manželem si prý našli vhodného kandidáta bez problémů a volby jsou pro ně nepsanou povinností. Oba se pravidelně účastní každých, které jsou vypsány.

Po několika rušnějších minutách nastává ve volebním okrsku 7 na čas klid. Lidé jsou ještě v práci. Předsedkyně volební komise Jana Cibulková se mezitím rozpovídá o průběhu voleb. Má jich za sebou již řadu.

„Lidé bývají ukáznění. 
S některými se známe a prohodíme s nimi i pár slov. Na voliče se těšíme. Náročné bude až výsledné sčítání hlasů," prozradila Cibulková.

První voliči v Hodoníně přicházeli hned po otevření volebních místností.

Dnes bude s ostatními kolegyněmi a kolegy uzavírat volební místnost až v deset hodin večer. Možné problémy s občerstvením ale podle ní nehrozí. „Členové komise si samozřejmě jednotlivě odskočit mohou. Zakázány máme snad jen křížovky," dodává s úsměvem předsedkyně komise.

Do přízemí budovy hodonínského městského úřadu na Valech jsou umístěny hned tři volební okrsky. Na chodbě je tam po třetí hodině odpoledne o něco veseleji než v akademii. Lidem zpříjemňují volby zvuky houslí a basy. Linou se z blízkého sálu, kde se rozehrávají a zkouší muzikanti z místního komorního orchestru.

Až po zkoušce

„Půjdu volit až zítra. Dnes nějak nestíhám. Teď máme zkoušku s orchestrem a večer už hraji s cimbálkou na akci," vysvětluje dvacetiletý primáš cimbálové muziky Galáni Vojtěch Hodes, proč drží místo volebních lístků v ruce violu. Kromě něj a jeho kolegů 
s houslemi moc mladých tváří do městského úřadu nepřichází. Opravdu je asi ještě brzy.

První voliči v Hodoníně přicházeli hned po otevření volebních místností.

PŘEMYSL SPĚVÁK