Je jich deset. Jsou nezaměstnaní, nebo jen nespokojení se svou současnou prací. Chtěli začít podnikat, ale nevěděli tak úplně, jak na to. Tak se přihlásili do podnikatelského kurzu. Odborníci jim teď pomohou přivést jejich projekty na svět, a to zcela zdarma.

Lektoři účastníkům předávají znalosti z mnoha oblastí. Radí například s daněmi, vysvětlují, kde obstarat potřebné dokumenty nebo učí vyrábět vizitky. „Včera jsme dokonce měli psychologii. Jak odolávat stresu, aby člověk nedělal zmatky. Byly to zajímavé přednášky se vším všudy,“ pochválila si náplň jedna z účastnic Blanka Hartmannová z Velké nad Veličkou.

Devětatřicetiletá matka je v současnosti nezaměstnaná. Má problém najít v regionu práci, při které by mohla vyzvedávat dceru ze školky. Proto se rozhodla založit s manželem firmu. Obchodovat by chtěli s doposud málo známým zařízením na úsporu paliv, které se montuje na komíny. Její cíl je nesmělý. „Chtěli bychom dospět k tomu, aby se v České republice zlepšily komíny na rodinných domcích,“ prozradila.

Třítýdenní kurz pro začínající podnikatele, který pořádá v Hrubé Vrbce okresní pobočka Obchodní a hospodářské komory, by jí v tom měl pomoci. Docházejícím je plně placen z peněz Evropské unie.
Jedinou podmínkou účasti v rekvalifikačním kurzu je mít jasnou představu o svém budoucím podnikání.

„Do toho kurzu musí jít s podnikatelským záměrem. To znamená, že tam mají zhruba polovinu teoretickou a polovinu praktickou, kdy si zpracovávají podnikatelský záměr podle osnovy, která je nějak daná z hlediska ekonomiky podniku, financí, marketingu či průzkumu trhu,“ nastínil obsah kurzu ředitel komory Michal Švagerka.

Úspěšní absolventi, kteří obdrží certifikát, mohou žádat o dotace, které jim pomohou v začátcích. Úřad práce nabízí až sto dvacet tisíc korun, Jihomoravský kraj dalších šedesát. K tomu mají možnost získat úvěr až do výše sedmi set padesáti tisíc korun.

Pracovníci Obchodní a hospodářské komory jsou jim navíc kdykoliv a bezplatně k dispozici, pokud se třeba později dostanou do potíží při splácení.

Že na rekvalifikačním kurzu neztrácí účastníci čas, potvrzují ti, kdo jím úspěšní prošli.

„Jsem ráda, že jsem ten kurz absolvovala. Když chce podnikatel začít, musí mít v ruce podnikatelský plán, který si sám doma neudělá. Ten mu buď zpracuje daňový poradce za velké peníze, nebo absolvujete tento kurz,“ míní Kateřina Kotásková, která kurz navštěvovala na podzim roku 2006, protože si chtěla otevřít květinářství. Dotace využila na nákup nábytku a chladícího boxu a nyní úspěšně prodává květiny v Miloticích.

Další možnost proniknout do zákonitostí podnikání budou mít zájemci v lednu příštího roku.